N boyutlu evren modeli için enerji momentum probleminin araştırılması
Investigation of energy momentum problem for n dimensional universe model
  1. Tez No: 377506
  2. Yazar: GÜLİZ KIY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, genel rölativite teorisi (GR) çerçevesinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Papapetrou, Møller ve Tolman enerji-momentum tanımları ve teleparalel gravitasyon (TG) teorisi çerçevesinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz ve Møller enerji-momentum tanımları kullanılarak N-boyutlu Bianchi V evreninde enerji-momentum dağılımları araştırılmıştır. Einstein, Bergmann- Thomson ve Tolman enerji-momentum dağılımları birbiri ile aynı sonuçları verirken, Landau-Lifshitz, Møller ve Papapetrou enerji-momentum dağılımları N boyutlu Bianchi V evreni için genel rölativite ve teleparalel teoride farklı sonuçlar vermektedirler. Bunların yanında N boyutlu Bianchi tip I evreni de genel rölativite ve teleparalel gravitasyon teorileri çerçevesinde araştırılmış ve tüm enerji-momentum dağılımları sıfır olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlar dört boyutlu uzay-zamanda Banerjee-Sen, Xulu, Aydoğdu-Saltı, Radinschi, Aygün ve ark. çalışmaları ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Papapetrou, Møller and Tolman energy-momentum definitions have been investigated in general relativity and Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz and Møller energy-momentum definitions investigated in teleparallel gravity for higher dimensional Bianchi type V universe. While the densities of Einstein, Bergmann- Thomson and Tolman energy and momentum are consistent each other, the densities of Landau-Lifshitz, Møller and Papapetrou energy and momentum are different for N dimensional Bianchi V space-time in GR and TG. However we discussed N dimensional Bianchi type I solutions also we obtained all energy-momentum solutions are zero in GR and TG theories. These results agree with Banerjee-Sen, Xulu, Aydoğdu-Saltı, Radinschi, Aygün et al. in four dimensions.