Gübre işletim planlamasında uzaktan algılama cbs ve yüzey istatistiği yöntemlerinin kullanılması: Gümüşçay beldesi uygulama örneği
Use of remote sensing, gis and spatial statistics in manure management planning: a case study in Gümüşçay district
  1. Tez No: 377508
  2. Yazar: SEFA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Belde bazında gübre işletim planlama çalışmalarına model oluşturmak amacıyla, çalışma alanı olarak Çanakkale İli, Biga İlçesine bağlı Gümüşçay Beldesi seçilmiştir. Belde sınırları içerisinde seçilen 122 noktadan GPS yardımıyla alınan toprak örnekleri analiz yaptırılarak toprakların verimini etkileyen başlıca parametreler için haritalar oluşturulmuştur. Biga ilçesi için 18 Mayıs 2013 Landsat 8 uydu görüntüsü üzerinden elde edilmiş arazi ve bitki örtüsü haritası yardımıyla belde sınırlarına göre izole edilen güncel tarım arazisi boyutu belirlenmiştir. Arazi bilgileri ve TÜİK verileri kullanılarak beldede yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler belirlenmiştir. Büyükbaş hayvan işletmelerindeki mevcut hayvan sayısının belirlenmesi için tarım envanter verileri kullanılmıştır. Çalışma alanı içinde üretilen organik gübrenin besin elementi içeriğinin belirlenebilmesi için seçilen işletmelerden gübre örnekleri toplanarak analiz ettirilmiştir. Analiz sonucuna göre beldede üretilen toplam bitki besin elementi miktarları tayin edilmiştir ve hakim yetiştiricilik türlerinin besin ihtiyaçlarını karşılama oranları belirlenmiştir. Bu uygulama oranları, oluşturulan sayısal haritalar vasıtasıyla parsel bazında sorgulanabilir forma getirilmiştir. Beldede üretilen hayvan gübresinin tamamının belde tarım arazilerinde uygulanabilir olduğu görülmüştür. Hesaplanan gübre uygulama miktarlarına göre ilave bitki besin gereksinimleri de belirlenmiştir. Beldede üretilen organik gübrenin, gübre işletim planlaması doğrultusunda kullanılması durumunda yaklaşık 190000 TL/yıl' lık ekonomik değeri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A district level manure management model was developed in Gümüşçay district of Biga Town, Çanakkale, Turkey. Within the district borders, 122 soil samples were collected using a GPS unit. Soil samples were analyzed to generate maps of major parameters affecting soil fertility. Land use and cover map, which is generated from May 18 2013 dated Landsat8 satellite image for Biga Province, has obtained. Updated agricultural land area was determined from clipped land use – cover map to the extent of district border. Major plants cultivated in the district were determined using satellite image and TÜİK data. Agricultural inventory data was used to determine the total number of animals raised in large scale facilities. Manure samples collected from the selected livestock operations to get analyzed. Nutrient contents of manure samples were determined to evaluate the potential of using manure in plant production. Manure application rates for each parcel and major plant were formed as digital maps. It was found that all manure produced can be applied to agricultural land since the districts soil lacks in major plant nutrients. Additional fertilizer requirements were also calculated based on manure application rates. It was calculated that economic value of the manure produced in the district is about 190000 TL/year.