Sıvı çiftlik gübresi uygulamalarının doğal meranın botanik kompozisyonu, ot verimi ve kalitesine etkileri
The effects of liquid farm manure applicatoins on botanical composition, herbage yield and quality of natural rangeland
  1. Tez No: 377507
  2. Yazar: SEDAT ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTINGÜL ÖZASLAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma 2013 yılında Biga'nın Gümüşçay Beldesine ait merada sıvı çiftlik gübresi uygulamalarının mera otunun verim, kalite ve botanik kompozisyonunu, toprağın pH ve EC değerlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma 3 uygulama zamanı (Mart başı (Z1), Mart ortası (Z2) ve Nisan başı (Z3)) ve 4 farklı gübre dozu 0 kg NH4-N (Kontrol), 5 kg NH4-N/da (N5), 10 kg NH4-N/da (N10) ve 15 kg NH4-N/da (N15) uygulamalarından oluşmuştur. Sıvı çiftlik gübresi uygulamaları meranın buğdaygil oranını arttırmış, baklagil oranını azaltmış, diğer familyalarda değişiklik meydana getirmemiştir. Sıvı çiftlik gübre dozu ve uygulama zamanı meranın yeşil ot ve kuru ot verimi Mayıs ayında etkilememiştir. Kasım ayında en yüksek yeşil ot ve kuru ot verimi N10 gübre dozunda ve üçüncü uygulama zamanı olan Mart sonundaki sıvı gübre uygulama zamanında belirlenmiştir. Ham kül oranı Kasım ayında ikinci uygulama zamanında (Z2) en yüksek (% 13.75) olmuştur. Sıvı gübre uygulamaları Mayıs ayında otun NDF oranını düşürmüştür. Toprak özelliklerinden 0-5 cm derinlikteki EC değeri N10 sıvı gübre dozunda ve Mart ortasında yapılan uygulamada en yüksek değere ulaşmıştır. İkinci uygulama zamanında pH değeri yükselmiştir. Sonuç olarak en yüksek yeşil ve kuru ot dekara 10 kg NH4-N sıvı çiftlik gübresinden elde edilmiş, uygulama zamanı olarak Mart ortasının uygun olduğu belirlenmiştir. Sıvı çiftlik gübre uygulanacağında 1:1 oranında suyla karıştırarak meraya verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of liquid farm manure (LFM) applications on botanical composition, herbage yield and quality of rangeland in Gümüşçay-Biga town in 2013. In this study, fertilizer applications were conducted at the beginning (Z1), middle (Z2) and end (Z3) of March in the same year. Four different doses including; 0 kg NH4-N (Control), 5 kg NH4-N/da (N5), 10 kg NH4-N/da (N10) and 15 kg NH4-N/da (N15) were tested. The applications of liquid farm manure have increased the rate of rangeland grasses, reduced the ratio of legumes, but did not cause change in other families. Application times and doses were found having non-significant effects on fresh and dry herbage yield of rangeland in May. The highest value for fresh and dry herbage yield was obtained from N10 dose and the end of March application in November. Crude ash ratio had a highest value (13.75 %) from second application time in November. Liquid farm manure application caused declination in NDF values of herbage in May. The highest value of EC had obtained in N10 dose and Z2 application from 0-5 cm depth of soil. The pH values for 0-5 cm and 5-15 cm depth of soil were found similar among the fertilizer doses but an increase in pH value was noticed in the time of second application. Consequently, the highest green and dry grasses of 10 kg NH4-N per hectare has been obtained from increased level of separated liquid farm manure. As the suitable application time for liquid farm manure has been determined in middle of March. The said manure must be applied to pasture should be mixed with water in a 1:1 ratio.