Naproksen'in voltametri ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) teknikleri ile ilaç dozaj formlarından miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of naproxen from drug dosage forms by voltammetry and high performance liquid chromatography (HPLC) techniques
- Tez No: 377509
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, naproksen adlı ilaç etken maddenin elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden yararlanılarak ultra trace grafit elektrotta (UTGE) ticari formundan miktarı belirlendi. Optimum şartları belirlemek için farklı destek elektrolitlerde diferansiyel puls voltametrisi ve dönüşümlü voltametri ile yükseltgenme özelliği incelendi. Naproksen için ultra trace grafit elektrotta keskin pikin ve maksimum akımın gözlendiği pH=4.50 asetat çözeltisi destek elektrolit olarak seçildi. Pik akımına ve pik potansiyeline pH' ın etkisi diferansiyel puls voltametri tekniği (DPV) ile tarama hızının pik akımına etkisi ise dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile belirlendi. Belirme sınırı (LOD), kantitatif tayin sınırı (LOQ) ve konsantrasyon aralığı gibi analitik analiz parametreleri belirlendikten sonra, ilaç tabletlerindeki naproksen'in miktarı belirlendi. Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden naproksen'in geri kazanım çalışmaları yapıldı. Ayrıca naproksen'in yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle doğruluk, kesinlik ve geri kazanım çalışmaları yapılarak bu iki teknik istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, active compounds named naproxen was determined from commercial drug form based on electrochemical oxidation properties at ultra trace graphite electrode (UTGE). In different supporting electrolyte, reduction was examined by differantial pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) to determine the optimum conditions. Ultra trace graphite electrode, using pH=4.50 asetate solution in which sharp peak and maxium current was observed, at ultra trace graphite electrode for naproxen, was selected as supporting electrolyte. The effects of pH on the peak current and peak potential for material was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and the effect of scan rate on the peak current was investigated by cyclic voltammetry (CV) techniques. After analytical parameters, such as; limit of quantitation (LOQ), limit of detection (LOD) and range of concentration had been determined, quantitative analysis of naproxen was determined from drug tablets. In order to check accucarcy and precision of applied voltammetric method, recovery experiment of naproxen was carried out from the drug tablet. Also naproxen high performance liquid chromatography (HPLC) method, accuracy, precision, and recovery experiment had been done. These two techniques were compared statistically.