Taş ocağı patlatmalarının yerel zemin koşullarına bağlı yanal değişimlerinin incelenmesi
Lateral variations of the site conditions based on quarry blasts
- Tez No: 377516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Taş ocağı patlatmalarından açığa çıkan sismik enerjinin yüzey jeolojisine bağlı dalga yayılımın yanal yönde değişiminin spektral görünümünün incelemek için bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Akçansa Çimento fabrikasına ait kil ve kalker ocaklarındaki patlatmalarından yararlanılarak iki alıcı grubundan biri kaynakta diğeri 2-3 km yarıçapında olacak şekilde saha morfolojisi de göz önünde bulundurularak ölçüm noktalarının yerleri belirlenmiştir. Spektral genlik oranlamanın özel bir yaklaşımı olan Nakamura yöntemi kullanılarak, ölçüm noktalarında sayısal 3 bileşen sismometre kullanılarak zaman serilerinin çözümü elde edilmiştir. Çalışma hedefine uygun jeolojik formasyon içerisindeki unsurların dinamik tepki karakterleri olarak bilinen baskın periyot değerleri hesaplanmıştır. Yine benzer yaklaşım kullanılarak taş ocağı ve çevre alanındaki yüzey jeolojisine gelen enerjiyi hangi oranda büyütüldüğü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate spectral variation of seismic waves with respect to the frequency characteristics from open minning quarry blasts based on surface geology. For this purpose, it's tried to get information about the geology of field, which seismic waves have passed in, comparing the variations in frequency and amplitude which is performed by the help of three seismic receivers placed in different locations within 2-3 kilometers radius, benifiting from the explosions, which are being conducted in seperate times, in chalk and clay quarries belonging to Akçansa Cement Corporation.As a main objective, this study aimed to find a correleation between the surface geology with abrapt distributed formation and dominant frequencies of those formations. This approach of differenation also performed for amplification of site geology with respect to the seismic wave propagation from the quarry blasts in the stuided region.