Kadmiyum birikimi üzerine marul (Lactuva sativa) bitkisinde indol asetik asidin etkisi
The effect of indole acetic acid on cadmium accumulation in lettuce (Lactuva sativa)
  1. Tez No: 377522
  2. Yazar: GİZEM YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile Cd ile yoğun olarak kirlenmiş alanlarda yetiştirilecek marul bitkisine çeşitli streslere karşı bitkinin dayanıklılık mekanizmasına katkıda bulunduğu bilinen IAA uygulayarak bitkinin Cd birikiminin azaltılması amaçlanmıştır. Deneme; kadmiyumun 5 farklı dozu (0, 50, 100, 150, 200 µM) ile indol asetik asidin 3 farklı dozu (0, 10, 100 µM) ile kurulmuştur. Bitkiler ortama adapte olduktan sonra 29.03.2013 tarihinde deneme planına göre bitkilere 0, 10, 100 µM indol asetik asit uygulanmıştır. Kontrol bitkileri göz önünde bulundurularak ticari olgunluğa eriştiği 11.05.2013 tarihinde hasat edilmiştir. Denemede bitkilerin; bitki boyu, yaprak genişliği, kök uzunluğu, gövde ve kök yaş ağırlığı, gövde ve kök kuru ağırlığı, kök nemi, gövde nemi, çimlendirme testi ve iyon analizleri (Al, Mo, Ca, B, Cd, Co, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Na, Ni, P, Pb, S, Zn) yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yapılan IAA uygulaması gövde ve kökün yaş ve kuru ağırlığını azaltmıştır. Gövdedeki Cd konsantrasyonu artarken köklerdeki kadmiyum içeriği azaltmıştır ancak bitkinin Cd stresinden etkilenmesini hafiflettiği sonucuna kesin verilerle ulaşılamamıştır. İndol asetik asitin bitkinin kadmiyumdan etkilenmesini azaltmak ve daha az Cd biriktirmek için uygulanabileceği daha detaylı doz çalışmaları ile belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to reduce the accumulation of Cd in lettuce plant is cultivated in heavily contaminated areas by applying IAA is known to contribute to the resistance mechanisms of the plant against various stres This experiment was established with five different doses (0, 50, 100, 150, 200 µM) of Cd and three different doses of indole acetic acid (0, 10, 100 µM). After adapting the plants indole acetic acid (0, 10, 100 µM) was applied on 29.03.2013 according to the experiment plan. Plants were harvested when control plants reached harvest maturity on 11.05.2013. After harvest; Plant height, leaf width, the root length, shoot and root weight, shoot and root dry weight, root humidity, shoot moisture, germination test and ion analysis (Al, Mo, Ca, Ba, Cd, Co, Cu, Fe, K Mg, Mn, Na, Ni, P, Pb, Sr, Zn) were studied. According to the results, with the application of IAA decreased fresh and dry weight of shoot and root. While Cd content in shoots increase the concentration of Cd in root reduce but could not be reached to precise data that alleviate the stress of Cd. IAA could be applied to reduce affect Cd stress and to accumulate less Cd if doses of IAA to determined by more detailed studies.