Karboran ve imidazofenantrolin birimlerini içeren yeni iki bileşiğin sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of new two compounds containing carborane and imidazophenanthroline units
- Tez No: 377521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALGI, PROF. DR. ATİLLA CİHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konjüge polimerler ile karboran birimlerinin aynı çatı altında birleştirilmesi çok yakın bir tarihte, ilk defa 2003 yılında, gerçekleştirilmiştir. Literatürde sayıları çok az olan çalışmalarda karboran birimlerinin konjüge polimerlere, ısıl, mekanik, optiksel ve elektrokimyasal kararlılık kazandırdığı rapor edilmiştir. Bu çalışmada endüstriyel alanda konjüge polimerlerin karşılaştığı sorunları (çözünmezlik, ısıl, mekanik, optiksel ve elektrokimyasal kararsızlık gibi) aşmak için anorganik ve organik birimleri aynı potada eriterek yeni karboran esaslı malzeme 1a üretildi. V birimi olarak karbazol birimleri kullanılırken A birimi olarak ise karboran birimleri kullanıldı. B planı olarak ise literatürde bilinmeyen, lüminesans ve redoks aktif özellik gösteren yeni bir bileşik 1b sentezlendi. Bu bileşiklerin (1a ve 1b) yapı ve özellikleri spektroskopik yöntemlerle (UV-vis, lüminesans -floresans, FTIR, NMR, elementel analiz, kütle, vb.) aydınlatıldı. Son aşamada ise bu bileşiklerden 1a için Polimerizasyon çalışmaları yapıldı 1b için ise çeşitli metal iyonlarına karşı duyarlı floresans bir algılayıcı olarak işlev görüp göremeyeceği test edildi.
Özet (Çeviri)
Combination of conjugated polymer sand carborane units under the same roof wastaken place recently, for the first time in 2003. Invery few number of studies in the literature, it was reported that carborane units gave thermal, mechanical, optical and electrochemical stability to the condujugated polymers. In this study, in order to overcome the problems faced by the industrial field of conjugated polymers (insolubility, thermal, mechanical, optical and electrochemical instability, etc.) the inorganic and organic units were melted in the same pot for producing new carborane based polymeric materials 1a. While alkyl substituted carbazole units were used as D unit, carborane units were used as A unit. For the plan B, synthesis and characterization of novel luminescent compounds 1b are highly concerned by first the synthetic organic chemists and as well as other communities all around the world. Herein, a novel luminescent and redox active supramolecular compound (1b) and electrochromic devices (1a) were designed, synthesized and characterized spectroscopically (UV-vis, luminescence-fluorescence, FTIR, NMR, mass spectroscopy, combustion analysis etc.). The compound 1b were tested as a selective and sensitive molecular sensor for metal ions.