Türkiye'de basın ve rejimi (Cumhuriyet dönemi basın iktidar ilişkisi ve basın rejimleri)
The press and its regime in Turkey (The press regime and the relationship of the press and the government in republic era)
  1. Tez No: 377546
  2. Yazar: ADEM AYTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Basın ile siyaset arasındaki ilişki bildiğimiz anlamda basının ortaya çıktığı 17. yüzyıldan beri gerilimler/çatışmalarla geçmektedir. Bundan dolayıdır ki, basın tarihi özgürlükler için mücadele tarihi olarak kabul edilir. Ortaya çıktığı günden itibaren iktidarlarca önemi kavranılan ve kabul edilen basının sahip olduğu kamuoyu oluşturma, yönlendirme işlevlerinden yararlanmak isteyen iktidarlar basını kontrol etme mekanizmaları geliştirmişlerdir. Modern hukuk anlayışının gelişmesi ve basın özgürlüğünün anayasal bir özgürlük olarak tanımlanmasıyla iktidarların basın üzerindeki kontrol mekanizmalarına bir nevi sınırlama getirilmiştir. Ancak bunun iktidarların basını kontrol etme isteğini frenlediğini söylemek mümkün değildir. Taraflar arasındaki ilişkinin çerçevesini belirlemek amacıyla hukuk devletlerinde basın alanını düzenlemeye yönelik olarak basın kanunları ortaya çıkmıştır. Bu kanunlarla hem basının sahip olduğu gücü kullanmanın sınırları belirlenmiş hem de iktidarların basını kontrol girişimlerine sınırlama getirilmiştir. Çalışmamızda Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze medya siyaset toplum ilişkisi kronolojik ve dönemsel olarak incelenerek basın rejimi ve karakteristiği ortaya konulmaya ve basın iktidar ilişkisi bir modele oturtulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between press and politics has ben continueing since 17th century when the contemporary press became up with conflicts/tensions. That's why the press history is accepted as history of struggle for freedoms. The importance of the press has realized and accepted by the governments that have been trying developing control mechanicms due to the functions of press as like agendasetting or channeling. By the development of contemporary law understanding and the determination of freedom of press as a constitutional right there is somehow a restriction of control mechanicms on press. But, however, I can not say this stopped the governments wills controlling of press. In modern times, there is a press law that defines the framework of the relationship between the press and governments and the regime of the press. This law is not only define the limits of the power of the press but also restricts governments' controlling attempts of the press. This dissertation is focusing on the relationship press, politics and society and the characteristics and the regime of the Turkish press since the founding of modern Turkey Republic. The objective of it is theorization of what emphasized in the previous sentence by developping a general model.