Urartu dini mimarisi; Kare Cellalı Tapınak kompleksleri
Urartian religious architecture;The square temple comlexes
  1. Tez No: 377545
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYT ANCIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KONYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1350
Özet
Urartu arkeolojisi son yıllarda İÖ. I. Bin yıl için önemli veri kaynağı olmuş, tarihsel açıdan Urartuların oluşturdukları kendine özgü uygarlığın tüm dünya tarafından tanınması sağlanmıştır. Özellikle Türk arkeologlarca kazılan bazı merkezler için gerek mimari planlamasında, yapıların konum ve işlevlerinde, gerekse küçük buluntuların değerlendirilmesinde yeterli bilimsel verilere sahip olunması, detaylı kazı sonuç raporlarının yayımlanması, tarihsel açıdan verilerin değerlendirilmesini kolaylaştırırken, daha önceki dönemlere ait bir kısmının kazısı yarım kalmış ve verileri düzenli yayımlanamamış merkezler için gerekli bilgiye tam ve düzenli ulaşılmasında sorunlar yaşanmasına yol açmıştır. Çalışmamızda, mevcut arkeolojik ve filolojik veriler ışığında Urartu dini mimarisini hemen her merkezde temsil eden“Kare Cellalı Tapınaklar”ın, geniş işlevli kompleks mekanlar olarak inşa edilmiş ve kullanılmış olduğu, aralarındaki benzerlik ve farklılıklar dikkate alınarak karşılaştırmalı bir analizle ele alınmış oldu. Urartu Krallığı gibi yayılım alanı günümüzün en az üç komşu ülkesine ulaşmış bir kültürün verilerini derleyip toplarken, uzun ve yorucu bir çalışma gerektiği bilincinden hareketle, yapılacak tüm bilimsel çalışmaların, ilkçağın bu harikulade başarılı uygarlığının tanıtılmasına katkıda bulunulacağının bilinmesi gerekmektedir. Bu amaçla arkeolojik veri tabanının ülkeler arası işbirliğine açık ve insanlığın ortak mirası anlayışı ile paylaşılmasının önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz.
Özet (Çeviri)
Became Urartian archeology in recent years an important source of data for a BC. I. thousand years, have created a unique civilization of Urartu historically has been recognized by the whole world. Turkish archaeologists have excavated some of the centers, especially the architectural planning, location of structures and functions, as well as the evaluation of small finds to have sufficient scientific data, the publication of detailed reports on the excavation results, the historical perspective makes it easy to assess data in the previous periods, and data from an unfinished excavation of a portion of the regular not unpublished be experienced problems in achieving accurate and regular information necessary for the centers has led to. In our study, in light of the existing archaeological and philological data center, which represents almost all of Urartu religious architecture for“Square Temples”, large multifunctional complex built and it has been used as a location, taking into account the similarities and differences between them in a comparative analysis. The Kingdom of Urartu, at least three neighboring countries of today, such as spill area have reached when collecting a culture data to compile a long and tiring work starting from the consciousness needed to be done, all scientific studies, part of this wonderful successful civilization precocious maritime civilizations in antiquity contributor needs to know programming. To this end, cooperation among contries of the archaeological data base and with the concept of the common heritage of humanity to share, we want to emphasize once more the importance.