İslam tarihinde ilk dönem mezhepleşmeye etki eden ihtilaflar ve Kemaleddin Şükrü'nün islam Tarihinde Nifak: Ali eserine göre Hz. Ali dönemindeki problemlerin mezheplerin oluşumundaki rolü
  1. Tez No: 377553
  2. Yazar: ALİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez İslam Tarihinde ortaya çıkan ilk ihtilafları ve bu ihtilafların mezhep-leşmedeki rolünü, Kemaleddin Şükrü'nün ?İslam Tarihinde Nifak: Ali? adlı eseri çerçevesinde ele alan bir çalışmadır.Tezimiz bir giriş üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu, amacı, metodu ve Kemaleddin Şükrü'nün hayatı ele alınmıştır. Birinci bö-lümde Hz. Peygamber zamanında Müslümanlar arasında ortaya çıkan ilk ihtilaflar ele alınmıştır. İkinci Bölümde Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman dönemlerinde Müslümanlar arasında zuhur eden nifak hareketleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise Kemaleddin Şükrü'nün söz konusu eseri çerçevesinde Hz. Ali'nin hilafeti esnasında ortaya çıkan dinî-siyasî iç çekişmeler ve bu çekişmelerin sebep olduğu ihtilafların mezhepleşmedeki rolünden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca Haricilik, Şîa ve Ehl-i Sünnet'in doğuşuna kısaca değinilmiştir. Tez, çalışmalar neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirmelerin yer aldığı bir sonuç ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has taken up comprehensively first disunions that emerged in Is-lamic History and these disunions? effects on Muslim?s fractionalization, within the limits of Kemaleddin Shukru?s book that its name ?In Islamic History Faction: Ali?.Our study has consisted of one introduction and there section. In the introduction we inform about the subject, the purpose, the method and biyografi and books of Kemaleddin Shukru.In the first chapter we have discussed first factions that emerged among Mus-lims in prophet hood life of the Prophet Muhammad. In the second chapter we have revealed that factions came about among Muslims in the caliphate life of Abu Bakr and Omar and Osman.As for the last chapter, we have mentioned in terms of In Islamic History Faction: Ali book, religious and political civil strifes and factions that occurred in the caliphate period of Caliph Ali b. Ebî Tâlib and impact of this disorders on the fac-tions of Muslims. Also in this chapter we refer briefly to emerging and origin of the Khawaric and the Shi?a and the Ahl al-Sunne. In the final, we have mentioned briefly that our opinion that we have reach in the end of this study.