Medîhî ve Cennet-i Ahrâr Mesnevisi (İnceleme-Metin)
Medîhî and Mathnawi of Cennet-i Ahrâr of Medîhî (Analysis-text)
- Tez No: 377552
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada XV. yüzyıl şairlerinden Medîhî'nin Cennet-i Ahrâr adlı mesnevisi incelenmiştir. Bu mesnevi Nizâmi-yi Gencevî'nin Mahzenü'l-esrâr'ına nazire olarak yazılmıştır. Mesnevinin edisyon kritikli metni hazırlanırken Süleymaniye Kütüphanesi'nde Carullah bölümünde bulunan tek yazma nüshadan faydalanılmıştır.Çalışmamız bir giriş ile dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Medîhî'nin yaşadığı döneme genel bir bakış; ikinci bölüm, Nizâmi-yi Gencevî'nin Mahzenü'l-esrâr'ına yazılmış nazireler; üçüncü bölüm, Medîhî ve Cennet-i Ahrâr'ı; dördüncü bölüm, Cennet-i Ahrâr'ın edisyon kritikli metninden ibarettir.
Özet (Çeviri)
In this study Mathnawi of Cennet-i Ahrâr of Medîhî who was one of the poets of the XVth century is presented. This mathnawi was written as a poem modeling after Mahzenü?l-esrâr of Nizâmî Ganjavi. We have prepared edition critique of the mathnawi, upon its manuscript in the library of Süleymaniye.Our study consists an introduction and four sections. After the intruduction the first section is about general view of the period that Medîhî lived, the second section is about modeling poems after Mahzenü?l-esrâr of Nizâmî Ganjavi, the third section is about life of Medîhî and his Cennet-i Ahrâr mathnawi and in the last section is given edition critique text.