Türk Ceza Hukuku ve kabahatler hukukunda tüzel kişilerin sorumluluğu
Responsibility of legal person according to criminal law and misdemeanor law
  1. Tez No: 377574
  2. Yazar: NİDA MALBELEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamızın özünde, öncelikle tüzel kişilere ilişkin kavramsal açıklamalara ve sorumluluk bakımından tarihsel sürece yer verilmiştir.Ardından tüzel kişilerin Ceza Hukuku bağlamında bir ?ceza sorumluluklarının? bulunup bulunmadığı tüzel kişiler bakımından özellikle tartışma konusu olan ?hareket yeteneği? çerçevesinde incelenmiş; ancak diğer unsurlara da ayrıca yer verilmiştir. Bu hususta öğreti, uygulama ve karşılaştırmalı hukuktan örnekler verilmeye de özen gösterilmiştir.Son olarak ise tüzel kişilerin Kabahatler Hukuku'ndaki sorumluluk durumu Ceza Hukuku'ndan farklılıkları noktasında incelenmiş ve yine öğreti, uygulama ve karşılaştırmalı hukuk örnekleri ile görüşlerimiz desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, we tried to explain the terms related to legal person and historical process regarding responsibility first.Then we tried to examine, should legal person has responsibilty under the terms issued in Criminal Law especially within the scope of ?acting ability?; however, the other elements are also mentioned. Meanwhile, our ideas are instantiated with ideas that created by doctrine or courts and also mentioned in comparative law.Finally, responsibility of corporations under the terms of Misdemeanor Law is discussed around the divergence from Criminal Law and ideas that created by doctrine or courts and also mentioned in comparative law are indicated again.