Jeoekoloji açısından üçüncü boğaz köprüsü
The third bosporus bridge in point of geoecology
- Tez No: 377573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak olan üçüncü boğaz köprüsünün Jeo ekoloji Bakımından değerlendirilmesini kapsamaktadır. Jeo ekoloji Bakımından üçüncü boğaz köprüsü adlı bu yüksek lisans tez çalışması konusu itibariyle kamuoyunda gündem oluşturan üçüncü boğaz köprüsü hakkındaki tartışmalara Coğrafi bakış açısı ile bilimsel bir katkı yapmayı amaçlamaktadır. İnceleme sahası kuzey Marmara otoyol ve boğaz geçişi projesinin İstanbul il sınırı dâhilinde boğaz köprüsünü ve hinterlandını kapsamaktadır. Bu lokasyon dâhilindeki doğal ortam özellikleri örnek olarak jeoloji, jeomorfoloji, hidrografya, toprak ve bitki örtüsü ile üçüncü boğaz köprüsü ve güzergâhları, jeo ekolojik açıdan üçüncü boğaz köprüsünün değerlendirilmesi temel konular olarak belirtilebilir. Sonuç olarak aşırı çevreci determinizme kaçmadan üçüncü boğaz köprüsünün olumlu katkıları ve olumsuz etkileri geniş bir bakış açısı ile analiz edilmiş, insan ve çevre arasındaki ilişkiler bu bakımdan ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists on geo-ecological assessment of the third Bosporus Bridge which will be constructed on the Strait of Istanbul. Third Bosporus Bridge construction is widely discussed in public. I aim to make a contribution to the debate scientifically via geographic perspective with this master thesis. The research area covers third bridge on the Bosporus and its hinterland in the İstanbul as a part of the North Marmara Motorway and to the Bosporus Project. Fundamental issues such as the third bridge and motorway routes, natural environment features for example geology, geomorphology, hydrography, soil, vegetation are evaluated in this location. As a result, positive contributions and negative effects of the third Bosporus Bridge are analyzed with a wider perspective and the relations between humans and the environment are evaluated in this regard without extreme environmental determinism.