Türkiye'de 1980 sonrası devlet toplum ilişkisi
Government and society relationship after 1980 in turkey
- Tez No: 377652
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSE GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Devlet anlayışı, zaman içerisinde önemli bir değişim geçirerek, günümüze değin uzanan ve hala devam eden bir süreç yaşamaktadır. 1980 sonrası dönemde Türkiye'nin bu değişim ve dönüşüm karşısında devletin asli unsuru olan toplumla ilişkilerinin irdelenmesi de ayrıca bir önem kazanmıştır. Dünyada, post-modernizm yaklaşımı ve sosyal devlet anlayışı arasında bu süreç gerçekleşmiştir. Türkiye'de 1980 sonrası dönemde dünyada yaşanan gelişmeler doğrultusunda devlet ve toplum arasındaki ilişkilerde önemli bir değişim gözlemlenmektedir. Siyasal hayatta görülen iktidar mücadelelerinde, geçmiş dönemlerden daha yoğun olarak, halkın refahı ve vatandaşlık hukukunun üstünlüğüne yönelik yaklaşımlar bu değişimin bir başka açıdan göstergesidir. Çalışmada öne çıkan unsurlar bu değişimlerin uygulanışı ve siyasal açıdan yansımaları şeklinde öngörülmektedir. Bir başka ifadeyle, toplumsal hayatta yaşanan değişimin meydana getirdiği tablonun incelenmesi olarak da ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Governmetn mentality,showing an important change in time, is experiencing a coming up to now and still continueing change. After1980 period, against this change and evolution of Turkey, scrutinizing its bonds with the society which is states main point has gained a specific importance. In the world a process has occured between the postmodernizm approach and social state. In Turkey after 1980 period, regarding the developments in the world,in the relations between the state and society an important difference has been regarded. In the power struggles shown in political life , approaches to folks prosperity and citizenship rights which is denser than previous years, are all, in a different point of view, indicators of this change. In the work,forth coming components are foreseen as political reflections and application of these changes. In other words,it is also expressed as investigation of the schedule which is created by the changes in social life.