Bir tarihçi olarak İsmail Hâmi Danişmend'in fikir hayatı (1938-1950)
As a historian iİsmail Hâmi Danişmend's i̇dea life
  1. Tez No: 377682
  2. Yazar: FATMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, İsmail Hami Danişmend'in 1938-1950 yılları arasında farklı dergi ve gazetelerde yayınlanan makalelerini içermektedir. Türkiye'de dil reformu, ırk ve milliyet gibi konular Danişmend'in bu dönemde ana çalışma alanlarıdır. Bir milletin tarihi yönden ilerlemesinde önderlik eden bazı şahsiyetler vardır. Bu şahsiyetlerden birisi de İsmail Hâmi Danişmend'dir. Danişmend 1889-1967 yılları arasında yaşamış, yarım asırdan fazla bir süre Türk Tarihine hizmet etmiş, gerek eserleriyle gerekse gazete ve dergilerdeki yazılarıyla dönemine ışık tutmuştur. Türk tarihi ve Türk dili disiplinlerinde geniş bir yelpazede üretken bir kaleme sahip olup birçok eser vücuda getirmiştir. Eserleri popüler tarihçilikten ziyade geleneksel tarihçiliğin özelliklerini taşımasından dolayı geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmektedir. Danişmend tarihi milliyetçi bir bakış açısıyla değerlendirmişti.
Özet (Çeviri)
In this thesis, include articles that published in different magazines and newspapers of İsmail Hami Danişmend's in between the years 1938-1950. Language reform in Turkey, race, nationality were the main study areas Danişmend worked with in this term .There are certain persons who guide a nation in history respects of its development. İsmail Hâmi Danişmend is one of them for Turkish Nation. He lived between 1889-1967 years, he served a Turkish Nation more than half a century, he pictured his period with his both works and articles in newspapers or journals.. Numerous works have been produced through his prolific pen in a wide range of Turkish history and Turkish language disciplines. Danişmend's works have addressed vast audience since they had the properties of traditional historiography rather than popular historiography. Danişmend has assess history with nationalistic a perpective.