Kaos teoremi ve ekonomi: 2008 kriz değerlendirmesi
Chaos theorem and economic: 2008 economic crises
- Tez No: 377704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Kaos teoreminin ekonomi biliminde kullanılması, mevcut uygulamaların anlatılmasıyla, ekonomik krizlerin daha iyi kavranılabileceğini göstermektir. Bu çalışmanın ilk bölümünde; Kaos teorisinin daha iyi anlaşılabilmesi için bilinmesi gereken kavramlar, kaos teorisinin tanımı, tarihi ve bilim dünyasına getirdiği düşünce sistemi üzerinde durulmuştur. Kaos teorisinin ekonomi bilimiyle olan etkileşimi, daha önce ekonomi biliminde kaos teorisinin uygulama çalışmaları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise ekonomi bilimi içinde önemli bir yer işgal eden ve sıkça karşılaşılan ekonomik kriz kavramı, ekonomik krizlerin nedenleri ve türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ekonomik krizlerin sonuncusu olan, büyük etkiler yaratan 2008 ekonomik krizinin nedenleri, gelişim aşamaları ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Son olarak önceki bölümlerde anlatılan bilgiler kapsamında, Kaos teorisi ile 2008 ekonomik krizi ilişkilendirilmiş olup, Kaos teorisinin düşünce sistemi ile ekonomik krizlerin anlaşılabilmesinin ve ilerde karşılaşılacak krizlerde, var olan bu tecrübenin kullanılmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reveal that economic crises could be perceived better by carrying out the chaos theorem on economics and stating the available implementations. In the first chapter of this study; the emphasis was put on the required terms to be known on the chaos theorem to make it more understandable, the definition of the chaos theorem, the history of it and the thought system it introduced to science World. Interaction of the of the chaos theorem with economics and the pre-existing studies of application of chaos theorem in economics was declared. In the second chapter of the study; information was given on the term 'economic crises' which occupies a significant place in economics and encountered frequently, the reasons of the economic crises and sorts of them. The emphasis was put on the reasons, stages of development and the results of 2008 economic crises which was the last one of the economic crises and created a big influence. As a conclusion, in scope of the information which was expressed in the previous chapters, the 2008 economic crises and the chaos theory had been associated and it was declared that economic crises could be clarified by the thought system of chaos theory and it could be useful to implement this existing experience with the encountered future crises.