1844 tarihli nüfus defterlerine göre Beyşehir kazası
According to population registries of 1844 Beysehir district
- Tez No: 377703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma 1844 tarihli nüfus kayıtlarına göre yapılmıştır. Bu nüfus defteri 7 Kasım 1844 tarihine aittir. Bu tarih, Hicrî takvimde 25 Şevval 1260 tarihine karşılık gelir. Kayıtlara göre, Beyşehir Kazası 1844 tarihinde 34 köy ve bir kaza merkezine sahiptir. Defterde kayıtlı 2457 hane ve 6480 erkek vardır. Kadın nüfus kayıtlı değildir. Defterde her hane ve kişiye numara verilmiştir. Kişi kaydının hemen üstünde notlar bulunmaktadır. Bu notlar şahsın durumu hakkında bilgi vermektedir. Kayıtlara göre Beyşehir o dönemde genç nüfusa sahiptir. Erkek nüfusun yaş ortalaması %21,3'tür. Çoğunlukla çekirdek aile tipi mevcuttur. Erkek nüfusun boy tanımlaması %90 oranında orta boyludur. Erkek nüfusun %1,3'ü özürlü olarak kaydedilmiştir. Kayıtların %0,3'ü gulam olarak belirtilmiştir. 20 erkek kaza dışında öğrenim görmektedir. Toplam erkek nüfusta 468 kişi askerlikle ilişkilidir. Askerlikle ilişkili olan erkeklerin oranı %7,2'dir. Meslek sahibi olarak 2518 kişi deftere kaydedilmiştir. 6480 erkek nüfusun 3/2'si tarımla uğraşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was perform according to population registries of 1844. This population registeries belong to November 7, 1844. This date corresponds to 25 shawwal 1260 in Islamic calendar. According to population registries Beyşehir district has 34 villages and one district center in 1844. There are 2457 house and 6480 men registered in tıhe registry. Female population isn't recorded. A number is given to each household and person in the registry. Notes has on the person's record. These notes provide information about the status of the person. According to the records at that time, with a young population is Beysehir. The average age of population of men is 21.3%. There are mostly nuclear family type. Identification of 90% of the male population size is medium height. Of the male population 1.3% were recorded as disabled. record of 0.3% is indicated as gulam. 20 men are studying outside of district. 468 people in total male population is associated with the military. The proportion of men associated with military service is 7,2%. 2518 people were recorded as employed in the registry. 6480 male population of 3/2 is engaged in agriculture.