Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisinin işleyişi
Attribution of jurisdiction functioning of the International Criminal Court
- Tez No: 377719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uluslararası Ceza Mahkemesi, 01 Temmuz 2002 tarihinde yürürlüğe giren Roma Statüsü ile kurulmuştur. Mahkeme Hollanda'nın La Haye şehrinde bulunmaktadır. Uluslararası Ceza Mahkemesinde soykırım, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve saldırı suçu gibi suçlar yargılanmaktadır. Mahkemede sadece bu suçları işleyen 18 yaşını doldurmuş gerçek kişiler yargılanmaktadır. Mahkemenin yargılama yetkisi ileriye yöneliktir. Roma Statünün yürürlüğe girmesinden önce işlenen suçlara ilişkin yargılama yapılamamaktadır. Mahkeme yargılama yetkisini Savcılık, Daireler (Ön Yargılama, Yargılama ve İstinaf Dairelerinden oluşan), Başkanlık ve Yazı İşleri Bürosu gibi organları aracılığıyla kullanmaktadır. Mahkemenin yargılama yapabilmesi Statüye taraf devletlerin Savcılığa bildirimde bulunması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bildirimde bulunması, Savcının kendiliğinden harekete geçmesi veya Statüye taraf olmayan devletlerin başvurusuyla mümkün olabilmektedir. Mahkemede dava açma yetkisi sadece Mahkeme Savcısına aittir. Savcı bunun için bir iddianame hazırlar ve bu iddianameyi onaylanmak üzere Ön Yargılama Dairesine gönderir. Ön Yargılama Dairesi yapmış olduğu incelemeler neticesinde iddianameyi onaylayabilir, reddedebilir veya Savcıdan soruşturmayı derinleştirmesini isteyebilir. Ön Yargılama Dairesi iddianamenin onaylanmasına karar verirse Başkanlık üç yargıçtan oluşan bir Yargılama Dairesi kurar ve dosyayı Yargılama Dairesine gönderir. Yargılama Dairesinde yargılama duruşmalı olarak yapılmaktadır. Duruşmada tüm taraflar iddia ve savunmalarını dile getirebilir, delil sunabilir. Yargılama Dairesi yargılama sonucunda yargılanan kişinin 30 yılı aşmamak üzere süreli hapis veya müebbet hapisle mahkûmiyetine veya beraatına karar verebilir. Yargılama Dairesinin kararlarına karşı 30 gün içerisinde İstinaf Dairesine temyiz başvurusunda bulunulabilir. Mahkeme kararlarının yerine getirilmesi için Mahkemeye ait kurulmuş bir cezaevi yoktur. Kararın kesinleşmesi üzerine kararı infaz edecek devleti Başkanlık belirler.
Özet (Çeviri)
International Criminal Court was established by the Rome Statute which is entered into force on 1 July 2002. The Court is situated in La Haye city of the Netherlands. In International Criminal Court, genocide, war crimes, crimes against humanity and crimes such as assault are prosecuted. In court, only perpetrators of these crimes who are real persons who have attained the age of 18 are prosecuted. The Court's jurisdiction is forward. Before the Rome Statute entry into force, trial related to committed crimes can not be done. Court uses its jurisdiction through bodies such as Attorney Generalship, Chambers (which consists of Pre-Trial, Trial and Appeal Chamber). In order for court to do judging can be possible by states parties to the Statute posting notice to attorney generalship, United Nations Security Council posting a notice, the prosecutor's taking action by oneself or with the application of the not states parties to Statute. The authority to sue in court belongs only to the court prosecutor. The prosecutor prepares an indictment for it and sends this indictment to Pre-Trial Chamber for approval. As a result of the review, Pre-Trial Chamber may approve, reject the indictment or may request to deepen the investigation from the prosecutor. If Pre-Trial Chamber decides to approve the indictment presidency establishes a Trial Chamber consisting of three judges and sends it to the Trial Chamber. Judging is made with hearing in the Trial Chamber. At the hearing, all parties can express their claims and defenses, can provide evidence. Trial Chamber may decide life sentence or acquittal or prosecution of the person not to exceed 30 years in consequence of the trial. Against the decisions of Trial Chamber, can be appealed to the Appeals Chamber within 30 days. There is no prison established by the Court for the fulfillment of court decisions. Upon finalization of the decision the Presidency determines the state who will execute the decision.