The image of London in Peter Ackroyd's Thames: Sacred River and The Lambs of London
Peter Ackroyd'un Thames: Sacred river ve The Lambs of London isimli eserlerindeki Londra imgesi
  1. Tez No: 377720
  2. Yazar: HAVA VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ackroyd'un, biyografik eserlerinin ve romanlarının çoğu İngiliz Edebiyatı'na ve Londra'nın tarihine özel bir kişisel yaklaşımı gözler önüne sermektedir. Londra, eserlerinin birçoğunda mekân olarak Londra'yı kullanan Ackroyd için büyük önem taşımaktadır. Mekân olarak Londra'nın kullanılmadığı romanları dahi Londra ve Londralılar hakkındadır. Bu yüzden, şehrin, eserlerinde birleştirici rolü olduğu söylenebilir. Bu çalışma, ilk olarak Peter Ackroyd'un, Thames: Sacred River isimli eserindeki Thames Nehrini ele almaktadır. Thames Nehri bu biyografide Londra hakkında ipuçları veren tarihi, kültürel, şiirsel, kurgusal ve kutsal karakterler olarak görülür. Bir nehirden çok öte olduğu ise tarihi ve kültürel eleştiri metotlar kullanılarak kanıtlanmıştır. Bu çalışmada analiz edilen ikinci eser, içinde Ackroyd'un genellikle yaptığı gibi, 19. Yüzyıl Londra'sının canlı, bir o kadar da karanlık ve kötü yanlarını canlandırdığı, The Lambs of London'dır. Bu romanda, Londra ve Londra tarihi hakkında birçok detayın Ackroyd tarafından yeniden yazım, parodi ve pastiş metotları profesyonelce kullanılarak altının çizildiğini de belirtmek gerekmektedir. Bu çalışmada, The Lambs of London ve Thames: Sacred River isimli eserlerde Londra hakkında verilen bütün detayların birçok açıdan birbirini tamamlar nitelikte olduğu ispatlanmıştır. Fakat The Lambs of London isimli eserde Londra hakkındaki detaylar, okuyucunun olayları gerçek değil, sadece hayali olarak algıladığı kurgusal bir dil kullanılarak verilirken, Thames: Sacred River isimli eserde detaylar gerçek bilgiler ile daha net cümleler kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Majority of Ackroyd's biographical writings and novels illustrate a distinct approach towards English literature and the history of London. London is of utmost significance to Ackroyd whose works mostly take place in London. Even those of his novels that do not use London as a setting are about London and Londoners. Therefore, the city is seen as a unifying element in his works. This study initially deals with the River Thames as a character in Peter Ackroyd's Thames: Sacred River. It is proved by using historical and cultural criticisms that the River Thames is more than a river in this biography. It is seen as a historical, cultural, poetic, fictional, and holy character in this book. The second work that is analyzed in this study is The Lambs of London in which Ackroyd brings the bustle, stench, and hazards of nineteenth century London vividly to life. It is necessary to express that a number of details about London and its history are professionally underlined by Ackroyd using the methods of rewriting, parody, and pastiche. In this study, it is proved that the details about London given in The Lambs of London and in Thames: Sacred River complete each other in many ways. However, it is necessary to underline that the details in The Lambs of London are given using a fictional language which makes readers feel that the events aren't real while in Thames: Sacred River, the details are shared by using more concrete sentences with factual information.