Neolitik Dönemde Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgelerinde Tanrı ve Tanrıça figürleri
Southeastand Central Anatolian Neolithic period vogue God and Goddess figure
- Tez No: 377731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tezimin konusu, Anadolu'da Neolitik Dönem Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgerinde Tanrı ve Tanrıça fiğürleri. Bu doğrultuda hazırlanan çalışma; giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuştur. Neolitik Dönem'in ortaya çıkışıyla birlikte insanoğlunun yaşam ve düşünce biçimlerinde ne gibi değişikliklerin yaşandığı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Neolitik Dönem'in Gelişim süreci, Anadoluda Çanak Çömlekli ve Çanak Çömleksiz Neolitik Dönemler hakkında, ayrıntılı bir şekilde bilgiler sunulmuştur. Ayrıca Anadolu'da bu döneme ait çalışmaların ne zaman ve ne şekilde başladığına dair açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde, Sanatın gelişimi ve kendisini hangi alanlarda gösterdiğine dair bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümden dördüncü bölüme kadar Anadolu'da yer alan Neolitik Dönem merkezleri, İç ve Güneydoğu olmak üzere iki bölgeye ayırarak, Figürinler ile ilgili açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Ana Tanrıça 2. Figürin 3. Heykel 4. Neolitik 5. Sanat
Özet (Çeviri)
My thesis subject, Southeast and Central Anatolian Neolithic Period vogue God and Goddess figure. A work in this direction; entrance, consists of four main sections and a conclusion part. In the introduction to the thesis topic focused on the purpose and importance. With the emergence of the Neolithic forms of human life and thought briefly about what you are experiencing such changes. In the first chapter, the Neolithic, in the process, and the Pottery Neolithic period in Anatolia, about the information presented in a detailed manner. Also in Anatolia in this period that he started work when and how explanations. In the second part, the development of art in and of itself shows that the areas in which information is provided. Neolithic Anatolia, in the third section centers until thefourtth section, separating the two regions, including internal and Southeast, figurines, statues, and tried to provide descriptive information about the imagery. Key Words 1 Neolithic 2 Art 3 Figurines 4 Sculpture 5 The Mother Goddess