Üniversitelerde çalışan yöneticilerin ve diğer personellerin yönetim bilişim sistemleri hakkındaki algı ve dirençlerinin karşılaştırılması:Selçuk Üniversitesi örneği
The comparisons of perceptions and resistances of the administrators and other stuff working at the universities on management information systems: A practice Selcuk University
- Tez No: 377735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği ve yaygınlaştığı günümüz şartlarında küreselleşmeyle birlikte artan rekabet, ülkelerin ekonomik gelişmelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu süreçte işletmelerin gerek organizasyon yapılarında gerekse iş yapma yöntemlerinde büyük bir değişim gerçekleşmektedir. Daha önceki yıllarda büyük işletmelerin ve dünya genelinde sözü gecen ülkelerin sermaye yapılarının belirlenmesinde hammadde ve ucuz iş gücü gibi faktörler önemliyken, günümüz şartları için bu faktörler eskisi kadar etkin olmamaktadır. Kâr amacı güden ya da gütmeyen işletmelerin amaçları arasında maliyetlerin düşürülmesi, kârlılık durumlarının arttırılması, insan gücüne duyulan gereksinimin azaltılması, yönetimin etkin ve hızlı karar alması gibi konular yer almaktadır. İşletmeler bu konularla ilişkili hedeflerine ulaşmak için doğru, ihtiyaç duyulan zamanda gelen ve verilecek kararları yönlendirecek bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Bu bilgilerin üretilmesi ise yönetim bilişim sistemlerinin varlığı ile mümkün olmaktadır. Ancak yönetim bilişim sistemlerinin işletme içerisinde ve dışında aktif olarak kullanılması birçok sorumluluk, görev, uygulama ve yeni sistemi de beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte birey, yapılan değişimler karşısında alışmış olduğu düzenin bozulacağını düşünerek yapılan değişimi kabullenmeme, red etme gibi direnç davranışı gösterir. Bu çalışma; yönetim bilişim sistemleri uygulamalarını aktif olarak kullanan Selçuk Üniversitesi'nde yapılmıştır. Üniversite yöneticilerinin ve üniversitede çalışanların bu uygulamalara karşı algı ve direnç düzeyleri birbirleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bireylerin direnç nedenleriyle ilişkilerini ve bu ilişkinin çalışanların cinsiyeti, yaşı, kurum içerisindeki pozisyonu, eğitim düzeyi, çalışma süresi ve bilgisayar kullanma süresi gibi özellikleriyle bağlantılı olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın sonunda üniversite yöneticilerinin ve çalışanlarının yönetim bilişim sistemlerine karşı algı ve direnç düzeylerinin hangi değişkenlere bağlı olduğu belirlenmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In present conditions, the information and communication technology has developed and become popular rapidly.Increasing competition with globalization has been affecting the economic development of the countries. Within that period , a big change has occured both in the organizational structure of the enterprises and also in the business methods of the enterprises. In previous years , factors such as raw materials and cheap workforce were important in determination of the capital structures of the large enterprises and worldwide dominant countries however in today's circumstances these factors are not as effective as one used to be. Profit - oriented and non-profit businesses' goals include issues such as reducing the costs , increasing the profitability , reducing the need for manpower , effective and rapid decision- making of the management. In order to achieve the goals related with these issues , businesses need temporarity information which will guide the decisions to be taken. Production of this information is possible by the existence of the management information systems. However , use of the management information systems actively in business and outside the business accompanies many ressponsibilities , duties , applications and the new system.On the other hand , the individual exhibits resistance behavior such as rejecting the changes and refusing as the individual thinks that these changes will upset the accustomed order. This study has been carried out in Selcuk University which uses the applications of management information systems actively. Perceptions and resistance levels of the university administrators and university employees against these applications are evaluated comparativelyAlso, resistance reasons of the individuls and the relationships between them were examined. It was also examined whether this relationship is associated with the characteristics such as genders , ages , positions in the organization , education levels , working time and durations of computer use of the employees. In the last part of the study, it was determined that perception and resistance levels of the university administrators and university employees against the management information system depends on which variables and some suggestions were offered.