Longing for a secure family in the two works of Pearl Cleage 'Flyin' West' and 'What Looks Like Crazy on an Ordinary Day'
Pearl Cleage'ın 'Flyın' West' ve 'What Looks Lıke Crazy on an Ordınary Day'adlı iki eserinde güvenli bir aileye duyulan özlem
  1. Tez No: 377737
  2. Yazar: ZEKİYE CANAN KAYA BALDUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle Afrikalıların geçmişte Amerika Birleşik Devletleri'nde deneyimlediği ırk ayrımcılığının, insanın ailesiyle karşılıklı bağlılığının önemini incelemektir. Bu bakış açısıyla güvenli bir aile ortamına duyulan güçlü bir arzuya neden olan istek, Afro-amerikalı kadın yazar Pearl Cleage'in 'Flyin' West' isimli tiyatro oyunu ile 'What Looks Like Crazy On An Ordinary Day' isimli romanında detaylı bir şekilde incelenecektir. Geçmişten günümüze ayrımcılık ve aşağılanmayla yüzyüze kalmış olan bu halkın, siyahi topluma ne kadar yakın ya da uzak hissetseler de, kendi ailelerine karşı olan duygusal bağlarının nedenini anlamak okuyucular için daha anlaşılır hale gelecektir. Bu inanılmaz acıya karşı onları güçlü ve katlanabilir kılan şeylerin sahip oldukları anılar ve paylaşımlar olduğu görülmektedir. Siyahi bir kadın yazar olan Pearl Cleage bu durumu geçmişteki gerçek olayları ve karakterlerinin iç dünyalarında geçmişten getirdiklerini hatırlayarak gözler önüne sermektedir. Bu çalışma, iki eserde gerçekleşen olaylar ile karakterlerin bu olaylar karşısındaki tepkilerini inceleyerek güvenli bir aileye özlem duyma olgusunun nasıl ön plana çıkarıldığını sosyolojik eleştiri yöntemini kullanarak irdelemektedir. Toplum ve edebiyatın birbirlerini karşılıklı olarak ne kadar şekillendirdiklerini anlamak önemlidir. Bir aile ortamında güvenli olma ve siyahi toplulukta karşılıklı bağlılık hissinin sonuçları sonuç bölümünde açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the importance of being interdependent in one's family especially if one has experienced segregation in the past like the Africans living in the United States of America. Starting from this standpoint and leading to a tendency of a strong desire for a safe family, in the two works of an African American woman writer Pearl Cleage's drama 'Flyin' West' and novel 'What Looks Like Crazy On An Ordinary Day' will be analyzed in detail. Having experienced the discrimination and humiliation from the early years of those days, it will be much more clear for the reader to understand the reason of colored people's emotional status towards their own family no matter how close or distant relation they have with black community. It is seen that they are the memories and sharing what make them powerful and durable to this incredible suffering. As a colored woman writer, Pearl Cleage displays the real events by recalling the life in the past and the remnants of the past of the characters' inner worlds. This study examines how the feeling of secure family concept is highlighted in two works by analyzing the events and the reactions of the characters against these events by using the method sociological criticism. It is important to understand how society and literature shape each other commutual. The results of feeling secure in a family atmosphere and being interdependent in black community will be revealed at the conclusion part.