Duna gali'nin romanlarında gurbet ve vatan özlemi
Foreign land and homesickness in Duna Gali's novels
  1. Tez No: 925985
  2. Yazar: MOHAMMED EZZULDDIN IBRAHIM ALFRHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gurbet ve vatana özlem konusu, edebiyat çalışmalarında geniş yer kaplayan önemli konulardan birisidir. Gurbet konusu büyük önem veren çağdaş çok sayıda yazar görmek sıradanlaşmaya başladı. Çünkü bu edebi yazıların ele aldığı insani bir konudur. Gurbet, eskiden beri insanla yakın ilişkisi olan genelde edebiyat ve özelde de romana ait bir konudur. Başlığı,“Duna Gali'nin Romanlarında Gurbet ve Vatan Özlemi”olarak belirlenen bu çalışma, psikolojik ve sosyal açıdan genel bir olgu olması nedeniyle gurbet ve vatana özlem konuları üzerinden açıklamayı amaçlamıştır. Zira hayatın farklı alanlarında insanı tehdit etmeye başlayan etkileri nedeniyle son yıllarda bu konuya gösterilen ilgi artmaya başlamıştır. (en-Nuḳṭatü'l-Ebʿad, İnde-mâ Testayḳıẓu'r-Râʾiḥa, Menâzilü'l-Vahşe, Baṭnuhâ'l-Meʾvâ, ve Cenûb) isimli beş kitap Duna Gali'nin roman alanındaki yaratıcı eserlerindendir. Bu çalışmada, aktif varlığı nedeniyle romanlardaki gurbet ve vatana özlem olguları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yazar Duna Gali, gurbet ellerde gurbet ve vatandan uzak kalma duygularını iliklerine kadar yaşayan yazarlardan birisi olup hayattan lezzet almanın önünde bir engel teşkil eden vatana özlem gerçekliği içinde kimliğini aramaya başlamıştır. Yazar, genelde edebi eserleri ve özelde de romanları ile realitelerine meydam okumaya çalışmıştır. Çalışma, giriş, iki ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, başlangıcından günümüze kadar Irak romanının geçirdiği evreler ele alınmıştır. Bunun yanında bu başlık altında çalışma konusuna, konunun seçilme nedenlerine, önemine ve aynı zamanda çalışma konusunda başvurulan en önemli kaynaklara ve karşılaşılan zorluklara değinilmiştir. Birinci bölümde, kavramlar, gurbet ve vatana özlem hakkındaki teorik yaklaşımlar ile tarih boyunca seyrettiği güzergah ele alınmıştır. Aynı zamanda, zamansal gurbet, mekansal gurbet, psikolojik, sosyal ve siyasi gurbet şeklinde gurbet türleri incelenmiştir. Buna ek olarak bu bölümde vatana özlem, aile ve arkadaşlara özlem, mazi ve geçmiş günlere özlem ve sevgiliye özlem gibi özlem konuları ele alınmıştır. Bunun yanında Irak ve Arap romanlarında gurbet ve vatana özlem olgularına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde ise Duna Gali'nin romanları üzerindeki uygulamalı kısım ele alınmıştır. Bu bölümde çalışmanın konusu olan yazarın romanlarındaki gurbet olguları ve çeşitleri ile vatana özlem olguları ve tecellileri ortaya konulmuştur. Çalışmada betimsel analitik yaklaşım esas alınmıştır. Bu yöntem, gurbet ve vatana özlem duygularının gurbetçi üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla kullanılmıştır. Yazar nezdinde gurbet kavramının sorunlu bir kavram olduğu görülmektedir. Ona göre gurbet ve sürgün, sadece vatandan uzaklıkla alakalı değildir. Aksine bazen o, insanın öz vatanında emniyet ve güven hissetmeme halidir. Ardından sonuç bölümünde çalışmada ulaşılan en önemli konuhara yer verilmiştir. Son olarak çalışmada başvurulan kaynak ve referanslar listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of foreign land and homesickness is one of the most significant topics in Arabic and Western literary studies. It has become commonplace to find many contemporary writers who attach great importance to the phenomenon of foreign land. This is because it is a human subject that literary writings deal with. Foreign land is a phenomenon of literature in general and the novel in particular, which has a close relationship with human beings since ancient times. Named as 'Foreign Land and Homesickness in Duna Gali's novels', this study aims to lift the veil over the phenomena of foreign land and homesickness because it is a general psychological and social phenomenon. In recent years, interest in this subject has begun to increase due to its threatening effects in different areas of life. The five books (An-Nuḳṭat al-Abʿad, Inda-mā Testayḳıẓu'r-Rāʾiḥa, Menāzil al-Wahşe, Baṭnuhā al-Meʾvā, and Genūb) are Duna Gali's creative works in the field of fiction. In this study, it is tried to reveal the phenomena of foreign land and homesickness in these novels because of their numerousness.. Duna Gali is one of the writers who experienced feelings of being in a foreign land and being away from his homeland to his bones, and started to search for his identity in the reality of homesickness, which constitutes an obstacle to the enjoyment of life. The author has tried to challenge his realities with his literary works in general and novels in particular. The study consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion part. In the introduction, the phases of the Iraqi novel from its emergence to the present day are discussed. In addition, in this part, the subject of the study, the reasons for the selection of the subject, its importance, as well as the most important sources benefitted in the study, and the difficulties encountered were mentioned. In the first chapter, the concepts, theoretical approaches about foreign land and homesickness, and the route it has travelled throughout history are discussed. At the same time, types of foreign land such as temporal foreign land, spatial foreign land, psychological, social, and political foreign land are analysed. Furthermore, in this section, the phenomena of longing such as homesickness, longing for family and friends, longing for the past and old days, and longing for the beloved one are discussed. In addition, the phenomena of foreign land and homesickness in Iraqi and Arab novels were briefly mentioned. In the second part, the applied part on Duna Gali's novels is discussed. In this section, the phenomena and types of foreign land and the phenomena and reflections of homesickness in the novels of the author, who is the subject of the study, have been revealed. The study is based on a descriptive analysis method. This method was used in order to reveal the effects of feelings of foreign land and homesickness on those living away from their home. It is seen that the concept of foreign land is a problematic concept for the author. According to him, foreign land and exile are not only related to being distant from the homeland. On the contrary, sometimes it is a state of not feeling safe and secure in one's own homeland. This is followed by the conclusion section, under which the most significant results reached in the study are given. Finally, the list of sources and references used in the study is given.