Kenar mahallede gündelik hayat
Daily life in the squatters
  1. Tez No: 377764
  2. Yazar: TUBA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmamızın amacı ülkemizde, kenar mahallenin kavramsal ve teorik tanımını yapmak, kenar mahalleyi kavramsallaştırmak ve kenar mahalledeki gündelik hayatın dinamiklerini ve özelliklerini anlamaktır. Bunun için öncelikle şehir ve mahallenin tanımı yapılacak, tartışılacak ve bunun içinde kenar mahallenin yeri anlaşılmaya çalışılacaktır. Ayrıca kenar ve merkez terimlerinin ne anlama geldiği ve merkez ile kenarın şehir hayatında birbiriyle ilişkisi de temel konulardan olmaktadır. Tartışılan teorik çerçeve, Şanlıurfa'nın Eyyubiye ilçesindeki kenar mahallelerin özellikleri ve yaşam tarzı incelenerek, tartışılarak tanımlanacak ve tamamlanacaktır. ANAHTAR KELİMELER Kenar, çevre, merkez, gündelik hayat, şehir, mahalle, Eyyubiye, Şanlıurfa, kenar mahalle.
Özet (Çeviri)
The study aims to define the“kenar mahalle”(squatter) theoritically and conceptually, to conceptualise squatter and understand the characteristics and dynamics of daily life in the squatters. To achieve this aim; firstly, city and the neighborhood will be defined and argued and the position of the squatter in the city and the neighborhood will be investigated. Additionally, the meaning of the terms“periphery”and“center”and the relation of the relationship of center and periphery in the city life. KEYWORDS Periphery, center, daily life, city, neighborhood, Eyyubiye, Şanlıurfa, squatter