Tüketici tarafından algılanan değerin market performansı üzerine etkisi: Türkiye'de zincir marketler (Gıda) üzerine bir uygulama
The impact of consumers perceived value on market performance: A study on chain markets (Food) in Turkey
  1. Tez No: 377765
  2. Yazar: ALPER ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Gıda perakende sektörü gerek yarattığı ekonomik katma değer gerekse de istihdam bakımından ülkemizdeki en büyük sektörlerden birisidir. Sektör ülkemizde son yirmi yıldır yaşanan ekonomik değişimi yansıtan en iyi örneklerdendir. Bu değişim sürecinde ekonomik aktivitede verimliliği yüksek olan zincir marketler gibi modern perakendecilerin pazar payı artarken, düşük verimlilikle çalışan bakkallar ve manavlar gibi geleneksel perakendecilerin payı her geçen yıl azalmaktadır. Bu değişimin yarattığı rekabet sadece modern-klasik perakendecilik ekseninde değil, aynı zamanda modern perakendeciler arasında da çok yoğun bir biçimde yaşanmaktadır. Bu rekabet içerisinde zincir gıda perakendecilerinin performansını belirleyen en önemli faktörlerden birisi de müşterinin perakendeciye yönelik algıladığı değerdir. Literatürde algılanan değerin perakendeci seçimi, satın alma davranışı ve algılanan hizmet kalitesi gibi doğrudan market performansı üzerinde etkili olan kavramlar ile ilişkili olduğunu kanıtlayan çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle algılanan değerin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve şekillendirilmesi perakendecilerin uzun vadedeki başarıları için önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde perakendecilik kavramı, türleri ile ilgili literatür bilgileri ve dünyada perakende sektörü ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde algılanan değer ve hizmet kalitesine dair bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde genel olarak işletme performansı kavramı ve ölçüm metotları açıklandıktan sonra zincir gıda perakendecileri market performansını ölçüm metotları literatür bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Migros müşterilerine yönelik algılanan değer, algılanan hizmet kalitesi ve market performansı arasındaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlayan saha araştırmasının metodolojisi ve çalışma sonucunda elde edilen bilgiler aktarılmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde elde edilen veriler ışığında ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The food retail sector is one of the largest industries in our country in terms of both employment and economic value added.This industry is one of the best examples that reflects the economic changes of the last twenty years in our country . In this process of change the market share of modern retailers such as supermarket chains with high efficiency is growing in economic activity, while the share of low productivity workers such as grocery stores and grocers traditional retailers is decreasing with each passing year. The competition of this change is taking place in a very intensive way not only in the axis of modern-classic retailing, but also among modern retailers. In this competition one of the most important factors determining the performance of this chain food retailers is the customer's perceived value about the retailer. In the literatüre there are studies proving that the perceived value is directly related with some concepts such as the selection of retailer's, purchasing behavior and perceived quality of services on the market performance. Therefore, the measurement, , evaluation and shaping of the perceived value isimportant for retailers' long-term success. In the first part of the study, the literature information about the concept of retailing, its types and the retail sector in the world are given. In the second part the information on the perceived value and service quality is presented. In the third part of the study,the concept of business performance and measurement methods are explained in general,the methods of measurement of food retailers supermarket chains performance have been examined in the context of the literature. In the fourth part, the methodology of field research which aims to measure the relationship between perceived value for customers of Migros, perceived service quality and market performance and the information obtained at the result of study is given. In the fifth chapter which is the last part of the study, the emerging results are interpreted in the light of obtained data.