Üst düzey yöneticilerin liderlik özelliklerinin örgütsel ustalık düzeyine etkisi: Türk bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
The effects of top management's leadership styles on organizational ambidexterity: A research on Turkish banking sector
- Tez No: 377770
 - Danışmanlar: PROF. ADNAN ÇELİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bilgi çağının artan dinamizmi, sonsuz değişim ve gelişim içerisinde olan müşteri istekleri, yenilik beklentilerinin ve ihtiyaçlarının sürekli artan hızı, etiksel/ahlaksal skandalların getirdiği güven zedelenmesi ve bugünün ihtiyaçlarını karşılamanın zorunluluğunun yanında yaşanan gelecek kaygıları, işletmelerin, yönetim ve organizasyon şekillerini yeniden incelemelerini gerekli kılmaktadır. Hızla değişen çevre koşulları ve artan rekabetçi baskılar, işletmeleri, çevik, yaratıcı, esnek, çok yönlü olmaya zorlamakta ve farklı stratejik alternatiflerin belirlenmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu alternatiflerden birisi, sürdürülebilir rekabet gücü ve hayatta kalabilmek için işletmelerin mevcut yeteneklerinden yararlanması ve yenilerini araştırması olarak tanımlanan ve son dönemde sıklıkla üzerinde durulan Örgütsel Ustalık stratejisidir. Liderler, örgütsel yetenek ve kaynakları, değişen çevre koşullarına uydurmak için adapte etme, birleştirme ve yeniden yapılandırma sürecinde temel rol oynarlar. Çıkış noktası Üst Kademe Teorisi olarak şekillenen bu çalışmada, Türk bankacılık sektöründeki üst düzey yönetimin Etkileşimci, Dönüşümcü ve Otantik Liderlik özelliklerinin, bankaların örgütsel ustalık düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing dynamism of the information age, infinite transformation and development of customer demands, the increasing rate of innovative expectations, trust depreciation aroused by moral scandals and the need to afford the daily necessities along with the future concerns necessiate the revaluation of management and organizations styles of the corporations. Rapidly alternating environmental conditions and increasing competitive pressures force the companies to be agile, creative, elastic, and ambidextrous while compelling to define different strategic alternatives. One of those alternatives is the strategy of Organizational Ambidexterity which is defined as exploiting the abilities of the corporation and explore for new opportunities to sustain competitive advantage and to survive. The leaders play the dominant role in the adaptation, combination and reconstruction process of the organizational power and resources in order to adapt to different conditions. In the light of Upper Echelons View, this study explores the effect of top management teams's Transactional, Transformational and Authentic Leadership behaviours on organizational ambidexterity of Turkish banking sector.