Multipl miyelom olgularında sialiltransferaz genlerinin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of expression levels of sialyltransferase genes in multiple myeloma cases
- Tez No: 966820
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN BAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada görülme sıklığı giderek artan Multipl miyelom (MM), kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kontrolsüz ve klonal artışı ile gelişen heterojen bir hastalıktır. Multipl miyelom, Hodgkin dışı lenfomadan sonra en sık görülen ikinci hematolojik kanserdir. Tüm kanserlerin %1'ini ve hematolojik kanserlerin yaklaşık %10'unu oluşturur. Son yıllarda tedaviye yeni ilaçların eklenmesi MM tedavisini olumlu yönde etkilemiş ve sağkalım sürelerini önemli ölçüde iyileştirmiştir. Sağkalımdaki önemli iyileşmeye rağmen hastalığın heterojenitesi, ilk yanıt sonrasında MM'nin hızla nüks etmesi ve tedaviye direnç geliştirmesi MM'yi tedavisi zor bir malignite haline getirmiştir. Bu nedenle MM gelişimi ve ilerlemesinde rol oynayan mekanizmaların daha geniş bir perspektifte incelenmesi gerekmektedir. MM gelişim ve ilerlemesinde dikkat çeken konulardan biri de sialillenmiş yapılardır. Hücre yüzeyinde sialik asidin anormal ekspresyonu, kanser hücrelerine bağışıklık sisteminden kaçma, hücre göçü, adezyon ve anjiyogeneze yatkınlık gibi sıradışı özellikler kazandırır. Sialilasyon, kanser hücrelerinin metastatik yeteneklerini artırıp, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi etkinliğinin azalmasına neden olduğu için de önemlidir (Berghuis vd., 2022; Natoni vd., 2019; Schultz vd., 2012). Sialilasyonda rol oynayan sialiltransferazların ekspresyon düzeylerinin ortaya konması da bu açıdan önem arz etmektedir. ST'lerin gen ekspresyonundaki artış MM de dâhil olmak üzere pek çok kanser türü ile ilişkilendirilmiştir, ancak her bir ST'nin kanserin progresyonunda nasıl bir rol aldığı hala bilinmemektedir. Çalışmamızda yeni MM tanısı almış ve tedavi görmemiş olgulardan kemik iliği ve periferik kan örnekleri, sağlıklı gönüllülerden periferik kan örnekleri alınarak ST ailesine ait genlerin ekspresyon düzeyleri araştırıldı. Ekspresyon düzeyleri incelenen ST genleri; ST3 beta-galaktozid alfa-2,3-sialiltransferaz 6 (ST3GAL6), ST6 beta-galaktozid alfa-2,6-sialiltransferaz 1 (ST6GAL1), ST6 alfa-N-asetilgalaktozaminid alfa-2,6-sialiltransferaz 1 (ST6GALNAC1) ve ST8 alfa-N-asetilnöraminat alfa-2,8-sialiltransferaz 1 (ST8SIA1) idi. Gen ekspresyon düzeylerinin belirlenmesinde kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemi kullanıldı. Çalışmamızda, seçtiğimiz ST genlerinin ekspresyon düzeylerini inceleyerek MM-gen ilişkisinin ortaya konmasını amaçladık. Literatürde MM'li olgularda kemik iliği ve periferik kan örneklerinde gen ifade düzeylerinin farklı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmadığı için, ilk olarak MM'li olgularda kemik iliği ve periferik kan örneklerinde gen ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldı. MM'li olgularda ST3GAL6, ST6GAL1, ST6GALNAC1 ve ST8SIA1'in kemik iliği ve periferik kan örneklerinde gen ekspresyon düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM), whose incidence is gradually increasing worldwide, is a heterogeneous malignancy characterized by the uncontrolled and clonal proliferation of plasma cells in the bone marrow. It is the second most common hematological cancer after non-Hodgkin lymphoma, which accounts for approximately 1% of all cancers and nearly 10% of hematological malignancies. In recent years, the introduction of novel therapeutic agents has markedly improved treatment outcomes and survival rates. Nevertheless, the heterogeneity of MM, its rapid relapse following initial therapeutic response, and the emergence of treatment resistance render MM a challenging malignancy to manage. Therefore, elucidating the mechanisms underlying the development and progression of MM remains of critical importance. Sialylated structures have attracted attention in the pathogenesis of MM. Abnormal expression of sialic acid on the cell surface confers cancer cells with unique biological properties such as immune evasion, enhanced migration, adhesion, and increased angiogenic potential. Moreover, sialylation has been shown to augment the metastatic capacity of tumor cells and to reduce the efficacy of treatments such as chemotherapy and radiotherapy (Berghuis vd., 2022; Natoni vd., 2019; Schultz vd., 2012). Consequently, investigating the expression levels of sialyltransferase (ST) family genes involved in sialylation is of particular interest. While increased ST expression has been associated with several malignancies, including MM, the specific contribution of individual STs to tumor initiation and progression remains largely unresolved. In this study, bone marrow and peripheral blood samples were collected from newly diagnosed, untreated MM patients, while peripheral blood samples from healthy volunteers served as controls. Following RNA isolation and cDNA synthesis, quantitative real-time polymerase chain reaction (qPCR) was employed to evaluate the expression profiles of selected ST family genes. The genes analyzed were ST3 beta-galactoside alpha-2,3-sialyltransferase 6 (ST3GAL6), ST6 beta-galactoside alpha-2,6-sialyltransferase 1 (ST6GAL1), ST6 alpha-N-acetylgalactosaminide alpha-2,6-sialyltransferase 1 (ST6GALNAC1) and ST8 alpha-N-acetylneuraminide alpha-2,8-sialyltransferase 1 (ST8SIA1). Since there is no information in the literature regarding potential differences in gene expression between bone marrow and peripheral blood samples in MM patients, we initially compared these two sources. No statistically significant difference was observed for ST3GAL6, ST6GAL1, ST6GALNAC1, or ST8SIA1 expression between bone marrow and peripheral blood samples (p>0.05).