The effects of dynamic and static stretching protocols on power, agility and flexibility in elite wrestlers
Elit güreşcilerde dinamik ve statik germe protokollerinin güç, çeviklik ve esneklik üzerine etkileri
  1. Tez No: 377851
  2. Yazar: MURAT ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı elit güreşçilerde dinamik ve statik germe protokollerinin güç, çeviklik ve esneklik üzerinde ki etkilerinin araştırılmasıdır. 34 elit müsabık erkek güreşçi bu çalışmaya katılarak dinamik germe ve statik germe protokollerini uyguladılar. Katılımcılar her gün bir tanesi yapılan bu germe protokollerinden sonra Durarak uzun atlama, T-Drill ve Otur ve uzan test ölçümlerini gerçekleştirdiler. Sonuçlara göre Dinamik Germe Protokolü (M = 15.371.4, SD = 945.09), Statik Germe Protokolü (M = 15.370.3, SD = 961.2), F (2, 66) = .376, p ˃ 0.05) ve Germe Yapılmayan Protokol (M = 15.359.4, SD = 934.2) uygulamaları sonrasında katılımların güç değerlerinde anlamlı bir artış görülmedi. Anlamlı bir artış olmamasına rağmen, Dinamik Germe Protokolünden sonra katılımcıların güç değerlerinde azda olsa bir artış gözlenmiştir. Bunun aksine, Dinamik Germe Protokolü (M = 10.094, SD = .547), Statik Germe Protokolü (M = 10.335, SD = .585), F(1.559, 51.463) = 5.88, p ˂0.05) ve Germe yapılmayan Protokol (M = 10.206, SD = .474)) sonrasında katılımcıların çeviklik değerlerinde anlamlı bir gelişme bulundu. Yukarda ki anlamlı gelişmeye ek olarak, germe protokollerinden sonra katılımcıların esneklik değerlerinde de (Dinamik Germe Protokolü (M = 34.84, SD = 6.17), Statik Germe Protokolü (M = 34.74, SD = 6.39), F (1.83, 60.39) = 9.11, p˂0.05) ve Germe Yapılmayan Protokol (M = 34.36, SD = 6.26), anlamlı artışlar bulundu. Sonuç olarak, antrenörler ve sporcular güç, çeviklik ve esneklik egzersizlerinden önce Dinamik Germe Protokolünü tercih edebilirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of static stretching (SS), dynamic stretching (DS) and no stretching (NS) protocols on power, agility and flexibility in competitive wrestlers. 34 competitive male athletes were recruited for Standing Long Jump, T-Drill and Sit and Reach Test to test power, agility and flexibility of the subjects respectively. The participants performed one of the tests on each day. After the analysis of repeated measures of ANOVA, the results indicated that the measurements did not show significant power improvements after the stretching types, F (2, 66) = .376, p ˃ 0.05. However, statistically significant agility scores were found F(1.559, 51.463) = 5.88, p ˂0.05). The score were NS (M = 10.206, SD = .474), DS (M = 10.094, SD = .547) and SS (M = 10.335, SD = .585). There was also significant flexibility scores after the stretching,, F (1.83, 60.39) = 9.11, p˂0.05). The scores were NS (M = 34.36, SD = 6.26), DS (M = 34.84, SD = 6.17) and SS (M = 34.74, SD = 6.39). According to this study, dynamic stretching has a positive effect in agility and flexibility in wrestlers. Static stretching has also a meaningful effect in terms of flexibility outcomes. Coaches and athletes would consider dynamic stretching before power, agility and flexibility related exercises instead of static stretching.