Judocularda farklı ısınma protokollerinin, 30 M. sürat, esneklik, dikey sıçrama, kuvvet, denge ve anaerobik güç performansları üzerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of acute effects of different warm up protocols, on 30 M. speed, flexibility, vertical jump, strength, balance and anaerobic power performances in judokas
- Tez No: 433183
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı judocularda farklı ısınma protokollerinin, 30 m. sürat, esneklik, dikey sıçrama, kuvvet, denge ve anaerobik güç performansları üzerine olan akut etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya, gönüllü olarak İzmir Büyükşehir Belediye ve Manisa Belediye Spor kulüplerinde, judo dalında aktif olarak haftada 3 ile 5 antrenman yapan, yaşları 11-14 arasında değişen 20 sağlıklı erkek judocu katıldı. Bu çalışmada 20 kişilik tek bir grup mevcuttur ve kontrol grubu oluşturulmadı. Dört farklı ısınma içeriğine sahip olan protokoller 48 saat ara ile uygulandı. Yirmi katılımcı eşit süreli 4 farklı ısınma seansına öğrenme etkisi ve kümülatif etkinin dışlanması için rastlantısal olarak alındı. Çalışmayı oluşturan farklı dört ısınma uygulaması ise; ısınma uygulaması-1; sadece düşük tempoda aerobik koşu (statik germe ya da dinamik ısınma egzersizi olmadan), ısınma uygulaması-2; düşük tempo aerobik koşu ve sonrasında statik germe, ısınma uygulaması-3; düşük tempo aerobik koşu ve sonrasında dinamik ısınma egzersizleri, ısınma uygulaması-4; düşük tempo aerobik koşunun ardından hem statik germe hem de dinamik tipte ısınma egzersizlerinden oluşturuldu. Araştırma grubunun, her ısınma uygulamasından sonra 30 m. sürat, esneklik, dikey sıçrama, kuvvet, denge ve anaerobik güç performansları ölçüldü. İlk ısınma protokolü uygulamasından 2 gün öncesinde tüm denekler ısınma protokolleri ve testler hakkında bilgilendirildi ve sonrasında ısınma protokollerini birer kez denediler. Tüm uygulamalar kendi protokol günlerine, 5 dakika hafif şiddetli (jogging) aerobik koşu ile çalışmaya başladı. Denekler 5 dakikalık koşu tamamlandıktan sonra 2 dakika yürüyüş yaparak dinlendi. Rahatlatıcı yürüyüş uygulamasından sonra birinci ısınma uygulaması hariç diğer tüm ısınma protokollerindeki planlanmış ısınma yöntemleri gerçekleştirildi. Her bir ısınma bitiminde 4-5 dakikalık dinlenme verildi ve sonrasında 30 m. sürat, esneklik, dikey sıçrama, kuvvet, denge ve anaerobik güç testleri uygulandı. 30 m. sürat haricinde her bir parametreyi ölçmek için judo minderi içerisinde istasyonlar kurularak, istasyonların başında 1'er araştırmacı görevlendirildi. Denekler bir ölçüm bitince diğer ölçüm istasyonuna geçti. Verilerin sayısal sunumunda aritmetik ortalama ve standart sapma kullanıldı. Verilerin normal dağılım varsayımına uygunluğu Shapiro-Wilks testi ile yapıldı. Normal dağılım gösteren verilerin tekrarlayan 4 farklı ölçümünde Repeated Measures of ANOVA ve farkın hangi ölçümden kaynaklandığını bulmak için ise post-hoc testlerinden LSD kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen verilerin tekrarlayan 4 farklı ölçümünde Friedman testi ve farkın hangi ölçümden kaynaklandığını bulmak için ise ikili eşleştirmeler yapılarak Wilcoxon testi uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 18,0 istatistik programı (SPSS Inc, Chicago, IL) kullanıldı ve istatistiki anlamlılık düzeyi olarak p0.05). Esneklik uygulaması arasında karşılaştırma yapıldığında, ısınma uygulaması-1 ile ısınma uygulaması-2 arasında p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate acute effects of different warm-up protocols, on 30 m. speed, flexibility, vertical jump, strength, balance and anaerobic power performances in judokas. Material and Method: Twenty healthy male active judokas who at the ages of 11-14, from İzmir Metropolitan Municipal and Manisa Sport clubs, exercising three or five times in a week voluntarily attended to this research. This study is available just one group in which was included 20 people and there isn't any control group. Four different warm up protocols which have been applied with content for 48 hours. Twenty participants into four equal warm up protocols were randomly taken to exclude the learning effect and the cumulative effect. This study consist of four different warm up protocols; warm up application-1; only low density aerobic run (without static stretch or dynamic type exercise), warm up application-2; low density aerobic run and then static stretching, warm up application-3; low density aerobic run and then dynamic type exercises, warm up application-4; both static stretch and dynamic type exercise were consisted after low density aerobic run (jogging). After each warm up application, 30 m. speed, flexibility, vertical jump, strength, balance and anaerobic power performances of research group were measured. Prior to two days from the first warm up protocol application , all judokas were instructed about warm up protocols and tests then were tested warm up protocols once. Every warm up applications started with 5 minutes low intensity (jogging) aerobic runs to their own protocol day. Judokas rested walking with 2 minute after 5 minutes run were completed. After a relaxing walk application, planned warm up methods of all other warm up protocols were held except to the first warm-up practice. The end of each warm up application were given 4-5 minutes of rest and then 30 m. speed, flexibility, vertical jump, strength, balance and anaerobic power tests were performed. Stations were set to measure every parameter except to 30 m. speed on the judo mats and one researcher was charged with a station. After one measurement, judokas passed to other measurement station. Arithmetic mean and standard deviation were used for data numerical presentation. Compatibility of the data to normal distribution guess was carried out with Shapiro-Wilks test. Repeated four different measures of normal distribution data was used Repeated Measures of ANOVA and difference due to which measure to find out were used LSD measurement of the post-hoc tests. Repeated four different measure of nonparametric was performed Friedman test and difference due to which measure to find out was applied dual pairing made to the Wilcoxon test. SPSS 18.0 statistic program (SPSS Inc, Chicago, IL) is used in data analyses and p0.05). When we compare between flexibility applications, only between warm up application-1 and warm up application-2, p0.05).