Effect of health related fitness physical education intervention on 9th grade students'health related fitness knowledge, physical activity and physical fitness levels
Sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersinin 9.sınıf öğrencilerinin bilgi seviyesi,fiziksel aktivite seviyesi ve fiziksel performans seviyelerine etkisi
  1. Tez No: 377850
  2. Yazar: YASİN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersinin öğrencilerin sağlıkla ilgili fiziksel aktivite bilgi seviyeleri, fiziksel aktivite seviyeleri ve fiziksel performans seviyeleri üzerine etkisini incelemektedir. Bu çalışmada deneysel araştırma deseni kullanılarak 154 gönüllü lise öğrencisi uygun örneklem yöntemiyle uygulamadan önce ve sonra test edilmiştir. Denek grubu sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersine devam ederken kıyaslama grubu beceri merkezli beden eğitimi dersine katılmışlardır. Çalışmadaki nicel veriler sağlıkla ilgili fiziksel aktivite bilgi testi, fiziksel aktivite anketi ve fitnessgram performans testlerinden (sağ, sol bacak esnekliği, şınav, mekik koşusu, mekik ve VKI) elde edilmiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel aktivite bilgi testinden ve uluslararası fiziksel aktivite anketinden elde edilen veriler, karışık desen çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılarak, fitnesgram performans test sonuçları ise karışık desen tek değişkenli varyans analizi (ANOVA) kullanılarak incelenmiştir. Bilgi testi sonuçlarına göre sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersi uygulamaları kalp dolaşım sistemi sağlığı, kas dayanıklılığı, antrenman prensipleri ve genel sağlık bilgisi değişkenleri üzerinde anlamlı derecede etkili olmuştur. Sağlıkla ilgili beden eğitimi dersi uygulamaları ayni zamanda düşük ve şiddetli fiziksel aktivite seviyelerinin artmasına anlamlı derecede etkili olmuştur. Son olarak sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersi uygulamaları, sağ bacak esnekliği, mekik koşusu, mekik ve vücut kitle indeksini olumlu yönde anlamlı derecede etkilemiştir. Tüm bu sonuçlar sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersi uygulamalarının öğrencilerin sağlıkla ilgili fiziksel aktivite bilgi seviyeleri, fiziksel aktivite seviyeleri ve fiziksel performans seviyelerinin artmasında anlamlı derecede etkili olmuştur. Bu çalışma sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersinin tasarlamasının ve uygulamasının beden eğitimi öğretmenlerince ve gerçek okul ortamında gerçekleştirilebileceğini göstermiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel aktivite temalı beden eğitimi dersiyle ilgili beden eğitimi öğretmenleri, müfredat geliştirme uzmanları, milli eğitim bakanlığı ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to investigate the effect of 8-week health related physical education course (HRFPEC) intervention on 9th grade students' health related fitness knowledge (HRFK) level, physical activity level (PAL) and physical fitness levels. An experimental research design with two groups as HRFPEC and skill based physical education course with 154 students from conveniently assigned classes were measured before and after intervention. While experimental group attended the HRFPEC intervention, comparison group attended skill based physical education course intervention. Quantitative data were gathered from Health Related Fitness Knowledge Test (HRFKT), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and Fitnessgram tests (Left & right leg Flexibility, Push-up, Pacer, Curl-up and BMI). Data gathered from HRFKT and IPAQ were analyzed by mixed design multivariate analysis of variance (MANOVA) and data gathered from Fitnessgram testes were analyzed by mixed design analysis of variance (ANOVA). The knowledge test results revealed significant effect of HRFPEC intervention on students' cardiorespiratory fitness, muscular endurance, training principles and general health knowledge parameters of HRFKT. Intervention was also significantly effective for increasing the low and vigorous PAL of participants. Lastly the HRFPE intervention significantly affected right leg flexibility, pacer cardiovascular, curl-up muscular endurance, and BMI positively. All these results demonstrated the effect of HRFPE intervention on developing students HRFK level, physical activity behavior and physical fitness tests performances. This study revealed that HRFPE course interventions could be designed and implemented by physical education teacher in real school settings. Further recommendations were discussed regarding the content and implementation of intervention for physical education teachers, curriculum specialists, and national ministry of education and for future studies.