Nakşibendiliğin politik evrimi ve İskender Paşa Cemaati
Political evolution of the naqshbandi order and the Iskender Pasha Communtiy
- Tez No: 377934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT BARIŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, uzun yıllardır Türkiye'de en teşkilatlı dini grup olan Nakşibendi tarikatının politik evrimine odaklanmaktadır. Tasavvufi akımlarla kıyaslandığında istisnai bir örnek olarak tarih içinde ortodoks İslam'ı benimseyen Nakşibendi tarikatının, Türkiye'de vücut bulan tüm İslamcı siyasi hareketlere fikri paradigmalarını miras bıraktığı ileri sürülmektedir. Türkiye'nin yakın tarihinde tarikatın, siyasal İslam ile olan ilişkisi İskenderpaşa Cemaati analiz edilerek görülebilir. Giriş bölümünde tasavvufun ortaya çıkışından ve içeriğinden bahsedilmektedir. İlk bölümdeyse Nakşibendi tarikatının önemli tarihsel durakları ele alınmakta ve bu durakların tarikata kattıkları incelenmeye çalışılmıştır. Ardından ikinci bölümde tarikatın Osmanlı topraklarındaki gelişimi analiz edilmiş ve son bölümde de İskender paşa cemaati üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the political evolution of Naqshbandi order, which has been the most organized religious group in Turkey for a long time. When compared with other sufi orders as an exceptional case the Naqshbandi order has accepted the orthodox reading of Islam. It is claimed that Naqshbandi Order has left its intellectual paradigms to all the political İslamic movements which comes into existence in Turkey. In the Turkey's recent history, it can be seen the relations between the order and political Islam as analyzed of Iskenderpaşa community. In the introduction it is cited that birth of sufism and its contents. In the first chapter it is discussed that the important historical persons of the order and it is tried to be analyzed that effects of these persons to the order. After that, in the second chapter it is analyzed that the order's evolution in the Ottoman lands and finally in the last chapter, it is emphasized on Iskenderpasa community.