Nakşibendiliğin sosyolojik evreni (Elazığ ve Siirt örneği)
The Sociological nature of the Nagshbendhi around Elazığ and Siirt
  1. Tez No: 140970
  2. Yazar: MUHAMMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Çakmak Muhammet“Nakşibendiliğin Sosyolojik Evreni Elazığ ve Siirt örneği ”Doktora Tezi, Tez Danışmanı; Prof. Dr. Münir KOŞTAŞ S.150 Nakşibendilik, İslam Dünyasında Geçmişte olduğu gibi bugünde oldukça yaygın bir tarikat olarak gözükmektedir. İslam'ın ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıkan mistik duygu ve düşünceler“Nakşibendilik”olarak şekillenecek bir felsefî geleneğin zaman içerisinde kurumsallaşması ile yeni bir boyut kazanmıştır. Nakşibendi tarikatı Bahaeddin Nakşibendiden yaklaşık 700 yıl önce başlamasına ve çeşitli dönemlerde farklı isimlerle anılmasına rağmen günümüzdeki popüler ismi olan“Nakşibendilik”bizatihi Bahaeddin Nakşibendi'nin kendisine aittir. Bu anlamda Nakşibendi tarikatı oldukça eski bir geleneği olmasına rağmen, onu dünya ölçeğinde tanıtan kişi Bahaeddin Nakşibendi olmuştur. Nakşibendi tarikatının gelenksel yapısı son derece zengin bir felsefi söyleme sahiptir. Özellikle“onbirler ilkesi”olarak sistematize edilen prensipleri, bireyin psikososyal dünyasında oldukça etkili bir alan oluşturmuştur. Günümüz Nakşibendiliğini anlamak için geUştirdiğimiz 72 soruluk anket formu, yaşayan Nakşibendiliğin sosyolojik evrenine ilişkin bir görünümün ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Siirt ve Elazığ örneğinden yola çıkarak gerçeMeştircüğuniz bu çalışmanın Türkiye'deki Din sosyoloji çalışmalarına katkı yapması düşünülmektedir. Keyword : Nakşibendilik, Bahaeddin Nakşibendi, Halidi Bağdadi, Elazığ, Siirt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çakmak Muhammet“The Sociological Nature of the Nagshbendhi ”around Elazığ and Siirt Doctrate thesis, thesis advisor;Prof. Dr. Münir KOŞTAŞ P. 150 The Nagshbendhi sect has been seen as a wide sect both in the past and current The mystic emation and ideas which appeared as nagshbendhi sect have won a new dimension within time as a philosophical tradition sect by being a foundation Although The Nagshbendhi order started seven hundred years a go before Bahaeddin Nagshbendhi and was called in diffrent names and periods it belongs to Bahaeddin Nagshbendhi that is called as the“Nagshbendhi Order”in our days. In spite of the fact that the Nagshbendhi order has e very old historical tradition the person who introduced it to the world i Bahaeddin Nagshbendhi himself. The traditional structure of the the Nagshbendhi sect has a very rich philosophical style His“eleven rules”that are especially setup as principals Consist an effective space in psychosocıolocıgal world of the individual. In ortder to understand the current Nagshbendhi order we prepared an enquiry form conssisting seventy two questions. We, here, aimed to put an appearance of the living Nagshbendhi sect in its socıolocıgal nature I belive that this study which includes Elazığ and Siirt enviroment will contribute to the studies in the field of religions sociology in Turkey. Keyword : Nagsbendhi, Bahaeddin Nagsbendhi, Halidi Bağdadi, Elazığ, Siirt