2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve cezai hükümler
The Law of Assembly and Demonstration, no 2911 and The crimes
  1. Tez No: 377936
  2. Yazar: NURAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğü, örgütlenmeden ifadeye birçok özgürlükle yakında ilişkili olan, bireylerin ortak çıkarlarını korumasını, fikirlerini topluca beyan etmesini ve paylaşmasını sağlayan önemli bir özgürlüktür. Türkiye'deki tarihsel gelişime ve bugünkü duruma bakıldığında, toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğünün ne yazık ki bireylerin haklarından ziyade devlet otoritesinin ihtiyaçlarına göre şekillendiği gerçeğiyle karşılaşılmaktadır. Tarihsel süreçte söz konusu özgürlüğün bazen sınırlandığı, bazense genişletildiği görünmektedir. Bugün de, idareye tanınan olağanüstü yetkiler, özgürlüğün kullanılmasının önündeki en büyük engeldir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü, ceza hukuku açısından üzerinde çok fazla çalışılmış bir alan değildir. Bu nedenle, söz konusu özgürlüğün hukuki tanımını, diğer özgürlüklerle ilişkisini, tarihsel gelişimini, sınırlarını, kapsamı içindeki suçları ve cezaları incelemek oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Tezimizde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki suçlar, yürürlükten kaldırılan 171 sayılı Kanun'daki düzenlemelere de değinilerek unsurlarıyla incelenmektedir. Ayrıca çalışmamızda toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü uluslararası bir sözleşme olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile birlikte değerlendirilmektedir. Çalışmamızda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Yüksek Mahkeme İçtihatları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of assembly and the right to protest, in their broadest sense, are closely related with several other rights including that of expression, and enable the individuals to protect their collective interests, and share and express their ideas collectively. Considering the historical process and current situation in Turkey, it becomes obvious that the freedom of assembly and the right to protest have been shaped by the requirements of the state authority rather than the rights of individuals. Looking the historical process it is observed that these rights have been restricted or stretched at different moments. As for today, the extraordinary authority given to the public admistration is the major obstacle handicapping the enforcement of the rights. Studies on the freedom of assembly and the right to protest, in accordance with the Penal Law, are not prevalent. Hereafter, it is very important to study these rights, with reference to their conceptual meaning, interrelationship with other rights, historical development and limits as well as the crimes and penalties included in them. In evaluating the regulations in the Law no. 171, which is abrogated, as well, this master's thesis examines the crimes included in the Law of Freedom of Assembly and Right to Protest, no. 2911. In our study, we are to evaluate properly the present situation by having examined considered the Freedom of Assembly and Right to Protest in terms of European Convention on Human Rights, which is an international convention, examining them in the frame of legislations and practices. The topic in our study has been discussed within the use of European Human Rights Convention and the Supreme Court cases.