Türkiye'de mali yerelleşme ve seçilmiş iller bazında incelenmesi
Fiscal decentralisation and selected provinces based analysis in Turkey
  1. Tez No: 377937
  2. Yazar: AHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de mali yerelleşmenin uygulanan kamusal politikalar ve yürütmenin uygulamaya yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde iller arasında nasıl farklılaştığının incelenmesidir. Mali yerelleşmenin ölçümünde kullanılagelen geleneksel yöntemlerden olan“harcama payı”ve“gelir payı”yöntemleri örnek olarak seçilen illerde uygulanarak Türkiye'de mali yerelleşmenin gelişimi incelenmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar yorumlanırken söz konusu yöntemin içerdiği sınırlılıklar ortaya konmuştur, Sonuç olarak Türkiye'de mali yerelleşmenin iller arasında önemli farklılıklar içerdiği, söz konusu farklılıkların giderilmesinde eşitleme politikalarının yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze how fiscal decentralisation differentiate among provinces within the framework of applied public policies and the decisions taken by government for the implementation of them. The trend of fiscal decentralisation in Turkey has been tried to be examined by using the conventional measures of the degree of fiscal decentralisation, expenditure share and revenue share in certain provinces. The limitations of these measures has been mentioned when interpreting the results of the measurement, Consequently, it has been realized that fiscal decentralisation have significant differences among provinces and equalisation policies to eliminate the certain differences is insufficient.