Çağdaş ve klasik Yunan dili ve edebiyatı anabilim dallarında öğrenim gören öğrencilerin gereksinim, güdülenme ve tutumlarının çözümlenmesi.
Needs, attitute and motivation analysis of modern and classical Greek language and literature students.
  1. Tez No: 377938
  2. Yazar: BARIŞ OKATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmayla, Çağdaş ve Klasik Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin okudukları anabilim dalları, Çağdaş ve Klasik Yunancaya yönelik gereksinim, güdülenme ve tutumlarının çözümlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir gereksinim, tutum ve güdülenme çözümlemesi anketi uygulanmıştır. Araştırma için hazırlanan gereksinim, güdülenme ve tutum anketi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesinde, Çağdaş ve Klasik Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarında okuyan 97 öğrenciye uygulanmıştır. Anket verilerine bakılarak, Çağdaş Yunancada okuyan öğrencilerin daha çok resmi kurumlarda ve turizm ile ilgili işlerde, Klasik Yunancada okuyan öğrencilerin ise akademik çalışma yapma isteklerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve araştırmanın amacı, önemi, sayıltıları, sınırlıkları ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde Yunancanın tarihsel gelişimi, Türkiye'de klasik ve çağdaş yunanca çalışmaları ve gereksinim, güdülenme ve tutum çözümlemesi ile ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, dördüncü bölümde ise istatistikler, bulgu ve yorumlar yer almaktadır. Beşinci bölümde çalışmanın sonuçları ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the needs, attitute and motivation of the Modern and Classical Greek Language and Literature students who receive education in those department of university. In line with the aim, conducted questionnaires of the needs, attitute and motivation. Needs, attitute and motivation analysis prepared for the research were applied to 97 students who are studying in the department of Modern Greek Language and Literature at Faculty of Languages, History and Geografy. According to data results, the students who are studying in the department of Modern Greek want to work at government agency and the jobs of tourism. However, the students who are studying in the department of Classiccal Greek Language and Literature want to make academical researchs. This study includes five parts. The first part includes introduction, purpose, importance, assumption, limitations and definitions. In the second part, historical development of Greek, the studying of Classical and Modern Greek in Turkey and the needs, attitute and motivation analysis take places. The third part includes the methodology and the fourth part includes statistics and findings. And the last part includes results and suggestions.