Kazancın iadesi
Return of gain
  1. Tez No: 377951
  2. Yazar: KUMRU KILIÇOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kazancın iadesi kavramı,“haksız olarak elde edilen kazancın iadesi”şeklinde de ifade edilebilir. Ancak,“haklı olarak elde edilen kazancın iadesi”söz konusu olamayacağından, biz tezimizin başlığını“kazancın iadesi”olarak kısaltmış bulunmaktayız. Konu, özellikle sebepsiz zenginleşme ve vekaletsiz iş görmeden doğan borçlarla yakından ilgilidir. Ancak, konumuz bu borç kaynakları dışında, yasalarımızda özel olarak hükme bağlanmış kurumları da kapsamaktadır. Bu anlamda olmak üzere; Türk Ticaret Kanunu'muzda haksız rekabet alanında, Türk Medeni Kanunu'muzda kişilik haklarının korunması konusunda ve Fikri Mülkiyet Hukuku alanındaki özel yasalarda düzenlenen kazancın iadesi davaları, haksızlığa uğrayan kişiler için etkin bir koruma hukuksal koruma sağlamaktadır. Bu denli önemli olan ve uygulama değeri bulunan bu konunu toplu olarak ele alınmamış olması, bizi, bu konuyu bir tez konusu olarak seçmeye iten en önemli etken olmuştur. Çalışmamız sırasında, bu alandaki öğreti ve yargı kararlarının tamamı değerlendirilmiş olup, konu, farklı alanlardaki düzenlemeleri ile birlikte, detaylarıyla ele alınmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The term“return of gain”can also be expressed as“return of undeserved gain”. Yet since the“return of deserved gain”is out of question, we decided to narrow down the title of our paper to“return of gain”. The issue is closely associated with notably unjust enrichment and debts that arise from acting without authority. However, the subject of the present paper is not limited to these sources of debt, but does also cover institutions for which special provisions are stipulated in applicable law. In this sense, legal actions filed for the return of gain as regulated by special laws such as the Turkish Commercial Code in terms of unfair competition, the Turkish Civil Code in terms of protection of personal rights, as well as Intellectual Property Laws are providing effective legal protection for people aggrieved. The lack of a comprehensive study about this subject of such high significance and practical value has been the most important factor that convinced us to make this the subject of our paper. During our studies, we analyzed all doctrines and judicial decisions relevant to this subject, and addressed the subject in full detail including the regulations applicable in diverse areas.