Ostrogotlar ve Büyük Theodericus Dönemi
Ostrogoths and the Great Theodericus Era
- Tez No: 377959
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE MELEK DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Gotlar, Güney İskandinavya'nın Gotland bölgesinde ortaya çıkmış bir kavimdir. II. yüzyıldan itibaren Scythia, Dacia ve Pannonia'da yaşamışlar, III. ve IV. yüzyıllarda Doğu Roma İmparatorluğu'nun topraklarını yağmalamışlar ve Aryanizmi benimsemişlerdir. İki Got kralından biri Roma İmparatoru'nun tahtına oturmuş, diğeri ise İspanya ve Galya'nın önemli bir bölümünü denetimi altında tutmuştur. 15. yüzyılda son Gotların ikamet ettiği Kırım'ın 1475'te Osmanlılar tarafından fethi ile bu büyük ulusun siyasi varlığı sona ermiştir. Artık Got adı sonsuza kadar Avrupa siyasi tarihinden silinmiştir. Ancak Avrupalıların hafızasında ve folklorlarında izleri halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Gothic tribes emerged in the Gotland region of Southern Scandinavia. They lived in Scytia, Dacia and Pannonia since the II. Century. In the III and IVth century, they plundered Byzantine Empire's lands and adopted Arianism. One of the two Goth Kings ascended the throne of Caesar and the other one governed an important part of Spain and Gaul. After this, in 250 years period, this sovereignty collapsed. With the conquest of Crimie, which is last residence of the last Goths in XVth century, by the Ottomans in 1475, the political existence of the Goths ended and the Goth name was wiped away from European political history forever. However, their traces still remains in the minds and folklore of the Europeans