Avrupa insan hakları sözleşmesi çerçevesinde Azerbaycan Hukukunda adil yargılanma hakkı
The right to a fair trial under the european convention on human rights in the Azerbaijani Law
- Tez No: 377965
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Eski dönemlerden günümüze kadar gelen zaman diliminde“Adil Yargılanma İlkesi”çok ciddi aşamalar kaydederek, günümüzde birçok anayasa, uluslararası sözleşme ve ulusal yasalarda güvence altına alınmıştır. AİHS'in 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı, yargılamanın hakkaniyete uygun ve adil bir biçimde yerine getirilmesini amaçlamaktadır. Tezimizin amacı, AİHS'in 6. maddesinde ifade edilen adil yargılanma hakkının kapsamının ne olduğunun, bu hakkın unsurlarının nelerden ibaret olduğunun ve adil yargılanma hakkının Azerbaycan hukukunda nasıl korunduğunun ortaya konulmasıdır. Bilindiği üzere adil yargılanma hakkı en temel insan haklarından birisidir. Bu hak, adil yargılanma hakkı, Magna Carta'dan başlayarak bugüne kadar sürekli gelişmiş ve gerçek anlamda AİHS'de yerini bulmuştur. AİHS'in 6. mddesi tamamıyla adil yargılanma hakkına ve bu hakkın unsurlarına ayrılmıştır. Söz konusu maddede adil yargılanma hakkının kapsamına nelerin dâhil olduğu teker teker sayılarak hepsi koruma altına alınmıştır. Tezimizde ilk önce adil yargılanma hakkını kavramsal açıdan inceledik, doktrindeki görüşlere yer verdik. Daha sonra günümüze ışık tutması açısından adil yargılanma hakkının hem batıdaki hem de Azerbaycan'ın hukukundaki tarihsel gelişimini ortaya koymaya çalıştık. Tezin ikinci bölümünde ise AİHS bağlamında Azerbaycan Hukukundan da örnekler vererek adil yargılanma hakkını irdeledik. Burada adil yargılanma hakkının unsurlarını teker teker mahkeme kararlarından da örnekler vererek açıkladık. Tezin üçüncü bölümünde de Sanığa Tanınan Asgari Güvencelerin neler olduğunu, AİHS'de, Azerbaycan Anayasasında ve kanunlarında nasıl korunduğunu aktarmaya çalıştık. Sonuç kısmında ise, kişisel görüş ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Biz bu çalışmamızda sadece adil yargılanma hakkının teorideki durumunu ortaya koymağa çalışmadık, aynı zamanda ulusal hukukumuzdaki aksaklıklara ışık tutabilmek için AİHM kararları ışığında bu hakkı irdeledik.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present day,“Fair Trial Principle”has been covering very serious stages and it has been assured by many constitutions, international treaties and national law.“Right to a Fair Trial”which was held in the 6th Article of the European Convention on Human Rights aims a fair and equity trial in a fulfilled manner. The purpose of this thesis is to state the scope of the“Right to a Fair Trial”as expressed in the 6th article of the ECHR, the consisted elements of this right and how the right to a fair trial protected in the Azerbaijan national law. As known,“right to the fair trial”is one of the basic human rights. This right to a fair trial has been continuously developed from the starting point of Magna Carte to the present day and it has been found in ECHR in the literal sense of place. The 6th Article of the ECHR is completely destined to this right and to the elements of this right. In the subject entry, what constitutes a right to a fair trial counted one by one and all of them have been under protection. In this thesis, firstly the right to a fair trial is examined in terms of conceptual framework and the options expressed in the doctrine are referred. Then, to shed light on today's terms, the historical development of the right to a fair trial has attempted to put forward both in the meaning of the West terms and the meaning of Azerbaijan's domestic law. In the second part of the thesis, the right to a fair trial has examined by the examples from Azerbaijan's national law from the perspective of the ECHR. In this part the elements of the right to a fair trial has explained by the examples of the court decisions. In the third part of the thesis, the minimum guarantees afforded to defendant and how this guarantees are protected by ECHR and Azerbaijan's Constitution have been tried to convey. In the conclusion, personal opinions and evaluations are given. In this study, not only the theory of the right to a fair trial is tried to be revealed, but in order to shed light on shortcoming in Azerbaijan's national law, the decisions of the ECHM have been examined.