Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz pozitif escherichia coli'nin neden olduğu toplum kökenli üriner sistem enfeksiyonunda risk faktörleri
Determi̇ni̇ng ri̇sk factors for communi̇ty acqui̇red uri̇nary tract i̇nfecti̇ons caused by extended spectrumed beta-lactamase posi̇ti̇ve e.coli̇
- Tez No: 378019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA SAYIN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toplum kökenli üriner sistem infeksiyonununa neden olan E.coli izolatlarında GSBL pozitifliği önemli bir sorundur. Bu çalışmada GSBL üreten E. coli'nin prevelansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Pamukkale Üniversitesi, Sağlık Araştırma ve Eğitim Merkezi Hastanesi'nde Ocak 2012- Mart 2014 tarihleri arasında yürütüldü. İdrar kültüründe GSBL pozitif E. coli üreyen 154 hasta vaka grubunu, GSBL negatif E. coli üreyen 151 hasta birinci kontrol grubunu ve üriner sistem ile ilgili yakınması olmayan 300 hasta ikinci kontrol grubunu oluşturdu. GSBL pozitif E. coli'ye bağlı üriner sistem infeksiyonunda risk faktörlerini belirlemek için, GSBL pozitif E. coli üreyen grup, her iki kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Toplum kökenli üriner sistem infeksiyonuna neden olan E. coli suşlarında GSBL direncini %50.5 ve siprofloksasin direnci %61.3 olarak yüksek oranda saptandı. E.
Özet (Çeviri)
ESBL positivity is an important problem at E.coli isolates which cause community acquired urinary tract infection. The aim of our study is to determinate the prevelance and risk factors of ESBL producing E.coliStudy is performed at Pamukkale University Helath Research and Education Hospital, between January 2012- March 2014Case group included 154 patients who had ESBL positive E.coli at their urine culture, the first control group included 151 patients who had ESBL negaitve E.coliat their urine culture, second control group included 300 patients who did not have any urinary illness. To determinate the risk factors of urinary tract infection caused by ESBL positive E.coli; the patient group who had ESBL producing E.coli was compared to the other two control groups ESBL resistance was determined as %50.5 and ciprofloksasin resistance was determined as %61.3 at E.coli isolates which caused community acquired urinary tract infection.