Hatay ilinde tüketime sunulan sürklerde genişlemiş spektrumlu Beta- laktamaz (GSBL) sentezleyen Escherıchia coli prevalansının belirlenmesi ve moleküler karakterizasyonu
Determination of prevelance of extended specturum Beta-lactamase producing escherichia coli in sürk cheeses consumed in Hatay province and its antibiotic resistance and molecular characterization
- Tez No: 425976
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL AVŞAR, YRD. DOÇ. DR. CEMİL KÜREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Genetik, Gıda Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Genetics, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Genişlemiş spektrumlu Beta-laktamaz (GSBL) sentezleyen Escherichia coli'lerin neden olduğu infeksiyonların toplumda görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu infeksiyonlara neden olan GSBL sentezleyen E. coli suşlarının çoğul antibiyotik direncine sahip olmaları tedavilerin yetersiz kalmasına ve hatta ölümlere neden olmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, hayvansal kaynaklı gıdaların GSBL sentezleyen E. coli suşları için bir rezervuar olabileceği vurgulanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma GSBL sentezleyen E. coli'nin bölgemizde sıkça tüketilen Sürk'lerdeki prevalansını ve moleküler karakterizasyonunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, altı aylık süre içerisinde Hatay merkez ve ilçelerinden satışa sunulan toplam 87 adet Sürk örneği (29 küflü ve 58 taze) toplanmıştır. İncelenen Sürk örneklerinin 12'sinde (%13,8) sefotaksim dirençli E. coli izole edilmiş ve bunların hepsi fenotipik olarak GSBL pozitif oldukları doğrulanmıştır. Elde edilen izolatların hiçbirisi imipenem, sefoksitin ve siprofloksasin antibiyotiklerine direnç göstermezken, diğer antibiyotiklere direnç oranı; tetrasiklin %41,7, trimethoprim-sulfamethoxazole %25, doksisilin %25, kloramfenikol %25, nalidiksik asit %8,3 ve gentamisin %8,3 bulunmuştur. Yapılan polimeraz zincir reaksiyonu ve sekanslama çalışmalarında, 11 adet izolatda blaCTX-M-15 geni varlığı tespit edilmiş olup bu izolatların dört tanesinde blaTEM-1 geni varlığı bulunmuştur. PFGE sonuçlarına göre elde edilen 12 GSBL sentezleyen E. coli izolatının 8 farklı cluster altında toplandığı bulunmuştur. Sonuç olarak, incelen Sürk örneklerinde GSBL üreten E. coli pozitiflik oranının yüksek olduğu ve halk sağlığı açısından çok önemli GSBL enzimine (CTX-M-15) sahip oldukları bulunmuştur. Bu durum, son yıllarda coğrafi işaret almak için önemi giderek artan Sürk'ün uygun olmayan koşullarda üretildiğini ortaya koymaktadır. Halk sağlığı riskini en aza indirmek için, Sürk üretiminin standardize edilmesi ve hijyen koşullarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been a notable increase in infections caused by extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) producing Escherichia coli among people. There are limited options in the treatment of infections caused by ESBL producing E. coli because of multiple drug resistance which might even lead to death in some cases. Previous studies showed that foods of animal origins might be reservoir for ESBL producing E. coli strains. This study, therefore, was aimed to investigate the prevalence and molecular characterization of ESBL producing E. coli isolated from Sürk cheeses which is a very popular traditional dairy product. A total of 87 Sürk samples (29 samples of moldy and 58 samples of fresh) were collected from local supermarkets and street vendors during six months periods. A total of 12 (13.5%) cefotaxime resistant E. coli were isolated from all samples and all these isolates were found to be ESBL positive by phenotypic confirmation test. While there was no isolates resistant to imipenem, cefoxitin and ciprofloxacin, 41.7% of strains were resistant to tetracycline, %25 to doxicilin, %25 to trimethroprim-sulfamethoxazole, %25 to chloramphenicol, %8,3 to nalidixic acid and %8,3 to gentamycin. The results of polymerase chain reaction and sequencing revealed that 11 isolates harbored blaCTX-M-15 gene and the blaTEM-1 gene were also found in four isolates. According to the PFGE results, eight distinct clones were identified among the 12 isolates. In conclusion, the presence of ESBL producing E. coli with CTX-M-15 enzyme which particularly important for public health was found to be widespread in Sürk samples. The results of this study also implied the poor hygiene practices during the production of Sürk which recently gained great popularity due to its geographical indications. Implementation and maintenance of high hygiene standards have to be applied during Sürk manufacturing in order to minimize the public health risks.