Bankacılık sektörünün Körfez ülkelerinin ekonomilerindeki yeri
Banking sector at Gulf countries's economies
  1. Tez No: 378027
  2. Yazar: ELGUN ALİZADA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezde belirtilen Körfez ülkeleri Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman'dır. Bu altı ülke aynı zamandan Körfez İşbirliği Konseyi'nin kurucularıdır. Petrol ve doğalgaz rezervleri bakımından zengin olan bu ülkeler aynı zamanda Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'na da yakın olmaları dolayısıyla jeopolitik açından da önemli bir konumdadırlar. Körfez ülkeleri, ekonomilerinin petrol ve doğalgaza olan bağımlılıklarını azaltmak için petrol dışı sektörlerin de ekonomi içindeki paylarını arttırmaya çalışmaktadır. Özellikle 1980 sonrası dünyada başlayan finansal serbestleşme ile birlikte, bankacılık sektörü dünya genelinde giderek önem kazanmıştır. Körfez ülkeleri de ekonomilerinin petrole bağımlılıklarını azaltmak için bankacılık sektörünü büyütmek istemektedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Körfez ülkelerinin ekonomik yapısı tablo ve şekillerin de yardımıyla incelenmiştir. İkinci bölümde bankacılık sisteminin genel yapısı incelenmiş, Tezin üçüncü bölümünde, 2000 yılı öncesinde Körfez ülkelerinde bankacılık sektörünün kuruluşu ve gelişimi incelenmiştir. Ardından 2000 yılı sonrasında bankacılık sektörünün yapısının yıllar içindeki değişimi çeşitli verilerle tablo ve şekillerin yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gulf countries mentioned in the thesis, Bahrain, United Arab Emirates, Qatar, Kuwait, Saudi Arabia and Oman. These six countries are also the founders of the Gulf Cooperation Council. In terms of rich in this country oil and gas reserves, but also the Persian Gulf and the Strait of Hormuz to be close so they are an important position in terms of geopolitical. Gulf countries trying to reduce their economies to dependence on oil and natural gas and increase non-oil sector's share in the economy. Especially after 1980, beginning with financial liberalization in the world, the banking sector has gained increasing importance in the world. Gulf countries also wants to expand the banking sector of the economy to reduce dependence on oil. It is consisting of three sections. On the first section, economic structure of the Gulf countries were examined with assistance of tables and figures. On the second section general structure of the banking system was examined. On the third section of the thesis, organization and development of the banking sector in the Gulf countries before 2000 were examined. Then change the structure of the banking sector in the years after 2000 were examined with the help of tables and figures with various datas.