Katar ve Türkiye'nin ekonomik ilişkileri 1981-2010 arası
Qatar and Turkey economic relations 1981-2010
  1. Tez No: 378026
  2. Yazar: SERHAT İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasıile, Katar'ın Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri ile olan dış ticareti incelenmiştir. Öncelikle Katar'ın sosyal ve ekonomik incelemesi yapılmıştır daha sonra Katar'ın Ortadoğu ülkeleri arasındaki sosyal ve ekonomik yeri ve en son olarak Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye ile olan dış ticareti Standart Uluslararası Ticari Tasnif(Standard International Trade Classification-SITC) kriterleri ışığında incelenmiştir.Bu tez çalışması, Katar'ın Türkiye ile olan dış ticareti ayrıntılı olarak neden sonuç ilşkisi içerisinde inceleyerek,yükseliş ve düşüşleri ortaya koymayı ve bunları tahlil etmeyi hedeflemektedir. İncelemeye konu olan küçük fakat yüksek sermaye birikimine sahip Katar'ın petrole aşırı bağımlı ekonomilerini çeşitlendirmek için yeni yatırım alanları aramaktadırlar. Katar'ın Ortadoğu'daki dış ticaretinin gelişmesinin önündeki en önemli engel ise Türkiye'den Ortadoğu ülkelerine giden en kısa yolların halen iç istikrar sorunları yaşayan Irak veya Suriye'den geçiyor olmasıdır.Katar'ın Ortadoğu ülkeleri ile olan dış ticaretin yeterince kurumsallaşmamış olmasıdır.Bu durum ,dış ticaretteki ani düşüş ve yükselişlerin de nedenlerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, Qatar and Turkey's trade with Middle Eastern countries were examined.First Qatar's social and economic analysis has been performed then Qatar's Middle Eastern countries social and econmic location, and most recently the Middle East countries and Turkey trade with Standard International Business Call(Standard Intertnational Trade Classification-SITC) Criteria has been evaluated. In this thesis,Qatar's foreign trade with Turkey as a cause and effect relationship in detail, examining the rise and fall and reveal aims to analyze them. An area with a small but high capital accumulation to diversify Qatar's economy overly dependent on oil have been searching for new areas of investment. Qatar in the Middle East,the most important obstacle to the development of foreign trade from Turkey to Middle Eastern countries the shortest path problems of internal stability is still living in Iraq or Syria is going through. Qatar's foreign trade with countries in the Middle East is another obstacle is the lack of trade sufficiently institutionalized. This sudden rise and fall in foreign trade is also one of the reasons.