Türkiye ve Midilli Adası'ndaki Anadolu sıvacısı (Sitta krueperi) populasyonunun çeşitliliği, yayılışı ve habitat seçiminin belirlenmesi
Determination of population diversity, distribution and habitat preference of kruepers nuthatch (Sitta krueperi) in Turkey and Lesvos Island
- Tez No: 378218
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Anadolu sıvacısının populasyon çeşitliliğinin, güncel yayılışının ve habitat tercihininin belirlenmesi amacıyla 2005 ? 2007 yılları arasında Türkiye ve Yunanistan'ın Midilli ile Sakız Adalarında 20.980 km yol kat edilerek, ibreli ormanlarda belirlenen 1465 sayım noktasında ve Hatay, Aladağlar, Antalya, Kazdağları, Kartalkaya, Şavşat ve Midilli Adası olmak üzere 7 pilot yakalama alanında gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında, yoğunluk, habitat, morfometrik ve yol kayıt formları doldurulmuş ve elde edilen veriler daha sonra geliştirilen Anadolu sıvacısı Veri Tabanı Programına (ASVT) aktarılmıştır. Arazi çalışmalarının gerçekleştirildiği tüm yollar ve noktalar Uydu Konumlama Sistemleri (GPS) ile kaydedildikten sonra Coğrafi Bilgi Sisteminde (CBS) değerlendirilmek üzere bilgisayar programına aktarılmıştır. ASVT'deki tüm kayıtlar CBS programı ile ilişkilendirilmiş ve kayıtlara ilişkin sorgular, yayılım haritaları ve analizler CBS programı üzerinden yapılmıştır.Aladağlar, Antalya, Kazdağları ve Kartalkaya pilot bölgelerinden yakalanan 65 örnek vücut özellikleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda; türün vücut kütlesi 13,23±0,1 g, kanat uzunluğu 75,22±0,22 mm, 8. el uçma telek uzunluğu 57,79±0,20 mm, kuyruk uzunluğu 37,73±0,21 mm, gaga uzunluğu 17,61±0,11 mm, gaga eni 4,59±0,04 mm, gaga yüksekliği 3,86±0,02 mm, Burun-alın siyahlığı 14,01±0,3 mm, alula uzunluğu 18,85±0,21 mm ve tarsometatarsusu 19,00±0,09 mm olarak tespit edilmiştir.Kanadın en dışında yer alan 10. el uçma teleği en kısa uçma teleği (18,75±0,24 mm) olup, en uzun uçma teleği ise 6. el uçma teleği (59,98±0,25 mm)'dir. Arka tırnak 6,51±0,05 mm ile en uzun tırnak, içte kalan sağ tırnak ise 3,76±0,05 mm ile en kısa tırnak olarak tespit edilmiştir. Beşinci kuyruk teleği en uzun (38,53±0,55 mm), 1. kuyruk teleği (36,29±0,39 mm) ise en kısa olarak bulunmuştur. Onuncu el uçma teleği ile 3. ve 2.
Özet (Çeviri)
This study investigated the diversity, distribution and habitat preference of Krueper?s Nuthatch between 2005 and 2007 in Turkey and Lesvos, Chios Islands which stretches 20.980 km, and 1465 point counts were taken in coniferous forests and seven catching areas, Hatay, Aladağlar, Antalya, Kazdağları, Kartalkaya, Şavşat and Lesvos Island. During the field studies, the density, habitat, morphometric and road form of Krueper?s Nuthatch were filled and then the data obtained were transferred to the database program of Krueper?s Nuthatch prepared by us. The coordinates of all the traveled roads and point counts were recorded by GPS then uploaded to the Geographic Information Systems (GIS). All the data in database program of Krueper?s Nuthatch were connected to the GIS software and then they were used for making queries, analysis, distribution maps in GIS software.The analysis of 65 specimens caught from Aladağlar, Antalya, Kazdağları and Kartalkaya was carried out according to the general body characteristics. At the end of the analyses, body mass was 13,23±0,1 g, wing length was 75,22±0,22 mm, 8. primer was 57,79±0,20 mm, tail length was 37,73±0,21 mm, bill length was 17,61±0,11 mm, bill width was 4,59±0,04, bill height was 3,86±0,02 mm, noise-balk forehead was 14,01±0,3 mm, alula length was 18,85±0,21 mm and tarsometatarsus was 19,00±0,09 mm in Krueper?s Nuthatch.It was found that the longest wing feather was the 6th (59,98±0,25 mm) and the smallest one was the 10th wing (18,75±0,24 mm). It was also found that back nail (6,51±0,05 mm) was the longest and the right nail was the smallest (3,76±0,05 mm). It was discovered that the fifth tail was the longest (38,53±0,55 mm) and the first tail was the smallest one (36,29±0,39 mm).