Ege Denizi'nde bir Ceneviz kolonisi: Sakız'da ticari faaliyetler (1346-1566)
A Genoese colony in the Aegean Sea: Commercial activities in Chios (1346-1566)
- Tez No: 933674
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL ACIPINAR, PROF. DR. MURAT KEÇİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu doktora çalışmasında, 1346-1566 yıllarını kapsayan dönemde, Ege Denizi'nde bulunan Cenevizlilere ait Sakız Adası kolonisi ele alınmıştır. Sakız Adası'ndaki Zaccaria hanedanının hazırladığı yoldan ilerleyen ve ticaret temelinde hayatını sürdürmüş olan bu koloni, Doğu'da İskenderiye'den Batı'da İngiltere ve Flandra'ya kadar uzanan geniş bir güzergahta faaliyet göstermişlerdir. Buna ek olarak Sakız Cenevizlileri, şap, sakız, şarap ve ipek gibi yerel üretimine ait malların yanı sıra Doğu Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarındaki limanlardan gelen kumaş, pamuk ve tahıl gibi ürünlerin ticaretini de gerçekleştirmişlerdir. Söz konusu dönemde Sakız kolonisi, Sakız Adası'na adını veren ve ada dışında herhangi bir bölgede üretilmeyen sakızın ticaretiyle önemli bir gelir elde etmiştir. İlaveten, Yeni Foça üzerinden şap madenlerine ulaşan Sakız Cenevizlileri ve doğrudan egemenlikleri altındaki Midilli Adası'ndaki şap madenlerini işleten Gattilusio ailesi, önceki Sakız hakimleri olan Zaccaria ailesinin kurduğu organizasyonu takip ederek, özellikle İngiltere ve Flandra bölgesindeki tekstil sanayisi merkezlerinin taleplerini karşılayacak bir şap ticaret ağı tesis etmişlerdir. Bunlara ek olarak, Sakız Cenevizlileri Türkiye'nin çeşitli şehirleri ve limanları üzerinden de şap temin etmişlerdir. Sakız kolonisi, ticareti yapılan yukarıdaki ürünlerin dışında, kendi ürettikleri şarap ve ham ipeği de Pera ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde satmışlardır. Bunların haricinde Doğu Akdeniz kıyılarından, Türkiye'den ve Ege denizi kıyılarındaki diğer limanlardan temin edilen kumaş, pamuk ve şarap gibi diğer ürünler de Sakızlı tüccarlar tarafından, Batı'ya taşınmıştır. Zikredilen ürünlerin ticaretine ek olarak, Sakız Adası'nda bağ, bahçe ve konut alışverişine dair bilgiler de tezde verilmiştir. Son olarak, tez çalışmasında Sakız kolonisinin idaresi, ticaret güzergahları ve belgelerde isimleri geçen para ve ölçü birimlerinden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral study examines the Genoese colony of Chios Island in the Aegean Sea during the period from 1346 to 1566. Following the path laid by the Zaccaria dynasty on Chios Island, this colony sustained itself primarily through trade and operated along an extensive route stretching from Alexandria in the East to England and Flanders in the West. In addition, the Genoese of Chios engaged in the trade of locally produced goods such as alum, mastic, wine, and silk, as well as fabrics, cotton, and grain imported from ports along the Eastern Mediterranean and Aegean coasts. During this period, the Chios colony generated significant revenue from the trade of mastic, a product that gave the island its name and was not produced anywhere else. Furthermore, the Genoese of Chios, who accessed alum mines via Phocaea, and the Gattilusio family, who operated the alum mines on Lesbos Island under their direct rule, followed the organizational model established by the previous rulers of Chios, the Zaccaria family. They established an alum trade network to meet the demands of textile industry centers in England and Flanders. Additionally, the Genoese of Chios also sourced alum through various cities and ports in Turkey. Beyond the aforementioned traded goods, the Chios colony also sold its own wine and raw silk in Pera and various regions of Turkey. Additionally, other goods such as fabrics, cotton, and wine, sourced from the Eastern Mediterranean coasts, Turkey, and other Aegean ports, were transported westward by Chian merchants. Besides the trade of these goods, the dissertation also provides information on vineyard, garden, and housing transactions on Chios Island. Lastly, the study discusses the administration of the Chios colony, trade routes, and the currency and measurement units mentioned in historical documents.