Temel eğitim müzik dersi öğrenci çalışma kitaplarında yer alan sözlü eserlerin belirli değişkenler yönünden incelenmesi
Investigation of verbal works that are involved in basic music education workbooks of students i̇n terms of different variables
  1. Tez No: 378289
  2. Yazar: AYŞEGÜL ASKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Talim Terbiye Kurulu'nun kabul ettiği, Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı, temel eğitimdeki müzik derslerinde kullanılan öğrenci çalışma kitaplarında bulunan sözlü eserler, ölçü sayısı, ton, ses sınırı, tür, konu, söz yazarı, besteci gibi değişkenler yönünden incelenmiştir. Araştırmada 8 kitapta bulunan toplam 194 sözlü ezgi, SPSS 22 programı ile bilgisayar ortamına aktarılmış ve belirlenen değişkenlere göre analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda frekans ve yüzde dağılımları tablolar halinde sunulup, yorumlanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda problem durumunun sonuçları belirlenip, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, verbal works involved in students workbooks which are accepted by Board of Education, published by Ministry of Education and used in Basic Education music lessons, have been investigated in terms of variables such as type, subject, composer, writer, tone, volume limit and number of dimensions. In the study, total 194 verbal songs have been transferred to the computer by the program of SPSS 22 and have been analyzed according to the determined variables. As a result of this analysis, distributions of frequency and percentage have been represented as tables and comments have been made. As a result of datas, the result of the problem cases have been determined and some suggestions have been made.