Aydın-Karacasu çömlekçiliği ve ustaları üzerine bir araştırma
Aydın Karacasu a study on pottery and craftsmen
- Tez No: 378314
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmada verilerin toplanması amacıyla uzman görüşleri alınarak 23 soruluk bir anket formu düzenlenmiş ve 25 kişiye uygulanmıştır. Anket formu ile çömlekçilik sanatıyla ilgilenen kişilerin; kişisel bilgilerini, mesleki özelliklerini, çömlek yapımında kullanılan araç-gereçleri, çömlek üretiminde kullanılan teknikleri, çömlek yapımında kullanılan desen ve renk özellikleri, çömlek üretimi ve değerlendirilmesi, çömlekçiliğin pazarlama alanı ve çömlekçilik sanatının yöredeki gelişimi ile ilgili sorulara cevap aranmıştır. Anketlerin sonuçları frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları ile tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Çömlek formlarını tanıtacak bilgi formları oluşturulmuş, 30 adet çömlek ürününün boyut, malzeme, teknik, desen kullanım alanı, kullanılan malzemeler, kullanılan teknikler, desen ve ürünün genel özelliklerini tespit edilmiştir. Tespit edilen ürünlerin fotoğrafları çekilip, çizimleri yapılmış ve bilgi formlarına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A questionnaire of 23 questions based on expert opinion in order to collect the data, organized and administered to 23 people . Of people interested in the questionnaire, art pottery ; personal information, professional features, used in pottery tools , techniques used in pottery production , patterns and colors used in pottery , pottery production and evaluation, to answer questions related to the development of the pottery 's marketing and pottery art area have been searched. The results of the survey frequency (f) and percentage ( %) of the distributions tabulated and interpreted. Pottery forms of information forms have been created to introduce 30 pieces of pottery product size, material, technique , pattern of use of space , materials , techniques used , it was found the general features and product designs . Photos of detected items withdrawn and drawings were made and added to the information sheet.