Matematik dersi öğretim programlarının (6-8. sınıf) matematik öğretmenlerinin görüşleri açısından analizi: Matematiksel süreç becerileri, öğretim yaklaşımları ve ölçme-değerlendirme boyutu
Analysis of mathematics curriculum (6-8. grades) in terms of mathematics teachers' perspectives: mathematical process skills, teaching approach, and measurement and assessment dimension
  1. Tez No: 378313
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma, ilköğretim matematik öğretmenlerinin görüşlerine göre 1990 yılı ve 2005 yılı matematik dersi öğretim programlarının (6-8. sınıf) matematiksel süreç becerilerini, öğretim yaklaşımlarını ve ölçme-değerlendirme yaklaşımlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan desen modeli kullanılmıştır. Çalışmada; nicel veriler için amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi, nitel veriler için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi olmak üzere farklı örneklem alma yöntemleri kullanılmıştır. Bu bağlamda, çalışma 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki ilköğretim okullarında görev yapan 324 ilköğretim matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu öğretmenlerden 24'ü ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Çalışmanın verileri araştırma için hazırlanan; Öğrencilerin Matematik Dersinde Edindikleri Matematiksel Süreç Becerileri, Öğrencilerin Matematiksel Problem Çözme Becerileri, Matematik Öğretmenlerinin Matematik Dersinin Öğretimine Yönelik Yaklaşımları, Matematik Öğretmenlerinin Ölçme Değerlendirmede Kullandıkları Ölçme Araçlarına Yönelik Yaklaşımları ölçekleri ile görüşme soruları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizi IBM SPSS Statistics 20, nitel verilerin analizi ise NVivo 10 Nitel Analiz Programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın nicel verilerinin analizi; 1990 yılı ve 2005 yılı matematik dersi öğretim programlarında matematiksel süreç becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu fakat matematiksel problem çözme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Çalışmanın nitel verilerinin analizi ise; matematik öğretmenlerinin öğretim programlarındaki matematiksel süreç becerileri ile ölçme-değerlendirme yaklaşımlarına ilişkin yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıklarını ve öğretim yaklaşımlarını uygulama süreçlerinde kalabalık sınıflar, zaman, müfredat yoğunluğu, lise sınavlarına hazırlık vb. sorunlarla karşılaştıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is aims to compare mathematical process skills, teaching approaches and measurement and assessment approaches used in mathematics curriculums in 1990 and in 2005 (6-8th grades) according to elementary mathematics teachers' perspectives. For this purpose, converging pattern model of mixed research methods was used in this study. To determine the participant of the study, two different sampling methods were utilized. First convenience sampling, as one of the purposive sampling, was used for quantitative data. Second criterion sampling, as another purposive sampling, was used to collect the qualitative data. In this regard, the study was carried out with 324 elementary mathematics teachers working in elementary schools in Ankara during 2012-2013 academic years. All of the participant were administered the questionnaires of Mathematical Process Skills of the Students, Mathematical Problem Solving, Mathematics Teachers' Approaches to Teaching Mathematics, Mathematics Teachers' Approaches to Measurement and Assessment, and semi-structured interviews were administered to 24 of the teachers. For the data analysis procedure, IBM SPSS Statistics 20 was used to analyze the quantitative data and NVivo 10 Qualitative Analysis Program was used to analyze qualitative data. The results of the quantitative data analysis indicate that there is a significant statistical difference between the mathematical process skills in the teaching programs of mathematics curriculum in 1990 and in 2005. However, there is no significant statistical difference between mathematical problem solving skills the mathematics curriculum in 1990 and in 2005. Furthermore, the results of qualitative data analysis reveal that the mathematics teachers do not have sufficient amount of knowledge about the mathematical process skills and measurement-assessment approaches in mathematics curriculums and that they have encountered with the problems of crowded classrooms, time, overloaded curriculum, preparing students for the high school exams, and during the application of their teaching approaches.