Farklı program uygulayan liselerin öğrenci profillerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
Study of student's profiles in high schools applying different programs
- Tez No: 378315
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine farklı program uygulayan liselerde devam eden öğrencilerin kişisel, sosyo-ekonomik ve sosyokültürel özelliklerini yansıtmaktadır. Bu nedenle betimsel nitelik taşımaktadır. Araştırmada çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerde farklı program uygulayan lise türlerinde öğrenimlerine devam eden 978 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın temel veri kaynağını, araştırmanın amaçlarına uygun olarak hazırlanan Öğrenci Profil Anketi oluşturmuştur. Verileri çözümlenmesinde frekans, yüzde ve chisquare gibi betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarını, araştırma kapsamına alınan ve anket uygulanan öğrencilerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study reflects personal, socio-economic and socio-cultural characteristics of students attending high schools applying different programs in 2014-2015 academic year in Ankara. For that reason, this study is of descriptive nature. The study group consists of 978 students attending high schools applying different programs located in Ankara center district during 2014-2105 academic year. Student Profile Survey prepared in compliance with objectives of the study has been the main data source of the study. Descriptive analysis techniques such as frequency, percentile and chi-square have been employed for analysis of data. The data obtained from the students who were included in the study and filled in the survey have constituted the results of study. The study results have been discussed within the framework of literature and recommendations for future studies have been made.