İçme suyu arıtma tesisleri yapımında proje yönetimi
Project management for the construction of water
- Tez No: 378318
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çok eski medeniyetlerden bu yana insanlar, bulundukları coğrafyaya ve iklime göre suyu depolama, yerleşim yerlerine ulaştırma ve suyu filtreleme konusunda çalışmalar yapmışlardır. Fakat yakın geçmişimize kadar içme suyu tüketiminde, arıtılmasında ve iletiminde önemli teknolojik gelişmeler yaşanmamıştır. Sanayinin gelişmesiyle birlikte su temini ve arıtılması konusunda da bilimsel çalışmalar yapılmaya başlanmış ve ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Yüksek Lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, içmesuyu arıtma tesisleri projelerinde tasarım, ihale, yapım ve yapım sonrası işletmeye alınması safhalarının süre, maliyet, kalite, sözleşme uygulamaları, iş güvenliği, çevre, insan kaynakları, iletişim, tedarik ve projenin kapatılması açısından proje yönetiminin incelenmesi ve değerlendirilmesini içermektedir. Bu kapsamda dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının durumu, içme suyu arıtma tesisleri ile ilgili genel bilgiler ve tarihçesi kısaca anlatılacaktır. İçmesuyu arıtma tesisleri projelendirme esasları Akçaköy – Derecik – Söğütlü - Yıldızlı (Trabzon) İçmesuyu Arıtma Tesisi Projesi üzerinde spesifik olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Even in ancient times, people made some studies to store, to supply to urban places and to filter the water according to geography and climate. However, there had been no significant technological development in consumption, supplementation and treatment of potable water up to recent times. With the developing industry, there have been a lot of scientific studies about water supply and treatment and there have significant improvements. Within this study presented as a master thesis, includes analyzing and evaluation project management for time, cost, quality and occupational safety during design, bidding, construction and operation period of water treatment plants. In this scope, after mentioning the water sources in our country and the world, general information about water treatment plants and a brief history of them; designing and constructional phases and bidding process of complete and incomplete projects of treatment plants in Turkey were evaluated. This thesis statement focused on Akçaköy-Derecik-Söğütlü-Yıldızlı (Trabzon) drinkwater treatment plant.