ER stres SIK2 etkileşiminin insan öncül yağ hücrelerinin liporsama (Lisa-2) farklılaşmasına etkisi
ER stress with SIK2 interaction of effects on differentation of human preadipocytes (Lisa-2)
- Tez No: 378321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Obezite günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olmakla beraber olgun yağ hücrelerinin sayısal ve fiziksel büyüklükleri, obezite ve tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıklar için önemlidir. Bu yüzden oluşan yağ hücrelerinin fazlalığı ve adipoz dokuların salgı profilinin bozulması bu hastalığın sebeplerinden olabilir. Ayrıca adiposit gibi salgı kapasitesi yüksek olan hücrelerde meydana gelen inflamasyon ve ER üzerinde artan sentez yüküyle birlikte ER stresi kaçınılmaz bir hale gelir. Bu sebeple ER stresi ve adiposit farklılaşması arasında bir ilişki olabileceğine dair çalışmalar yapılmış ve halen bu konuda pek çok çalışma devam etmektedir. Bu çalışmanın hedeflerinden biri; SIK2 ile ER stres arasindaki ilişkinin adipogenez arasındaki etkilerinin araştırılması, ikincisi ise SIK2'nin özellikle adipositlerde gerçekleşen lipogenez ve farklılaşma proseslerinde ki rollerinin belirlenmesidir. SIK2'nin anti lipogenetik ve glukoneogenetikfaliyetleri oldukça detaylı bir şekilde araştırılarak kapsamlı bir biçimde ortaya çıkarılmıştır. SIK2'nin daha önce belirlenen iki bulgu ile birlikte ele alınması onun insan yağ hücrelerinin farklılaşması ve belki ilişkili olarak adipogenezde önemli rolü olabileceğine işaret etmektedir. Bu bağlamda gerek adipogenik gerek lipogenik gen ifadelerindeki değişimler SIK2'ye bağlı olarak kullandığının insan öncül yağ hücreleri (LiSa-2) protein düzeyinde western blot ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adipose tissue expansion associated with ER stress and low grade inflammation in animal models of obesity underlie multifaceted metabolic disease progression eventually leading to type2 diabetes. Er stres induced unfolded protein response (UPR) is shown to contribute adipogenesis in murine 3T3-L1 preadipocyte as well as adiposity in HFD induced obese mice. However contrasting evidences have been also reported in murine cell culture models and adipose tissue of HFD fed animals. Although the discrepancy between the effects of ER stress on adipogenesis may be related to different experimental settings the clear explanation of SIK2 involvement in human adipogenesis awaits further investigation. SIK2 belongs to AMPK related kinase family and demonstrates high sensitivity to hormanal induction, nutritional fluctuations and stress conditions. SIK2 is involved in distinct biological events including cancer, cell survival, mitotic spindle formation, gluconeogenesis and lipogenesis in the liver, insulin secretion, ER associated degredation (ERAD) and autophagy of SIK2 in adipogenesis. A growing mass of SIK2 functional studies point out its pivotal role in regulation of metabolism under nutritional fluctuations and stres conditions to maintain whole body energy homeostasis. Both in vitro and in vivo studies demonstrated that adipocyte differentiation is causally associated with physiological ER stres and UPR activation. Human LiSa-2 preadipocytes used in this study demonstrate high adipogenic potential reliable in vitro model for studying adipose biology.